Liceum Ogólnokształcące

im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna POMOST historii

POMOST Historii

Spis treści
POMOST Historii
Przygotowania
Konkurs plastyczny
Wystawa historyczna
Ściany poezji
Uroczysta akademia
Goście
W kolegiacie
Wszystkie strony

 

 

 

 

Rok 2008 był rokiem obchodów 90 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako szkoła nosząca imię Powstańców Wielkopolskich byliśmy szczególnie zobowiązani aby uczcić pamięć tamtych, ważnych dla Wielkopolski i całej ojczyzny wydarzeń. 

W marcu 2008 roku ODN w Poznaniu ogłosił projekt Śladami Powstania Wielkopolskiego. Szkoła zgłosiła swój udział w przedsięwzięciu, a działania z nim związane realizowała od września do grudnia pod nazwą Festiwal Patriotyzmu "POMOST Historii". Cel, który był dla nas najważniejszy w trakcie realizacji całego zadania, to przede wszystkim upamiętnienie wygranej Polaków w czasie Powstania Wielkopolskiego, która ma szanse stworzyć POMOST historii między przeszłością a teraźniejszością.
Autorem i koordynatorem projektu w szkole była polonistka - pani Marta Pajchrowska. Za uczestnictwo w projekcie szkoła wyróżniona została Certyfikatem Kreatywnej Szkoły.

 

W ramach projektu realizowane były zadania:

  • Scena filmowa w czasie naszego festiwalu zaistniała dzięki działaniom Klubu Filmowego, który kilkakrotnie w ciągu tygodnia wyświetlał film Bogusława Wołoszańskiego o Powstaniu Wielkopolskim. Projekcja tego obrazu została zaplanowana jako początek działalności festiwalowej dla uczniów naszej szkoły. To innowacyjne działanie miało w ciekawy sposób zachęcić młodzież do czynnego udziału w działaniach projektowych, podczas których upamiętniać mieliśmy zwycięstwo Wielkopolan i przypominać historię, wskrzeszając ducha patriotyzmu.
  • "Młodzież pamięta", to hasło główne konkursu na plakat, którego głównym celem była popularyzacja działań podejmowanych w ramach naszego festiwalu. Prace konkursowe można było nadsyłać od dnia ogłoszenia 1 października do 20 listopada. Ważnym celem tego przedsięwzięcia było także to, że plakaty swoją różnorodnością stworzyły same z siebie pewnego rodzaju wystawę, która zaciekawiła większą liczbę odbiorców naszego projektu.
  • Udział w konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim organizowanym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz ODN w Poznaniu "Tobie Polsko ta kropla krwi wrzącej...".
  • Wystawa historyczna dokumentująca dokonania średzian  w Powstaniu Wielkopolskim. Główną treścią wystawy były dokumenty, zdjęcia, pamiątki oraz zapis przebiegu działań wojennych, których znajomość znacząco poprawiła stan naszej wiedzy historycznej o Powstaniu Wielkopolskim.
  • "Ściany poezji", to akcja związana z pisaniem poezji "na murze". Poezja "na murach" powstała bezpośrednio przed teatralnym widowiskiem w auli szkoły, upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie, które z okazji obchodów 90-lecia pokazała szkolna grupa teatralna. Ściany, postawione w widocznym miejscu i zabezpieczone przed zniszczeniem, posłużyły za element scenografii i wystroju szkoły w ten szczególny dzień oraz stworzyły niepowtarzalną okazję do zapoznania się z przepiękną i bardzo wymowną poezją patriotyczną.
  • Uroczysta Akademia z okazji 90-lecia Powstania Wielkopolskiego – Dzień Patrona w szkole - podczas której podsumowany został projekt