Liceum Ogólnokształcące

im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Strona główna Comenius

Comenius

Celem Programu Comenius jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości. To również pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
 
     
 
Comenius Literature Live
 
 
Od września 2013 roku liceum realizuje kolejny projekt Comenius. Tym razem projekt zatytułowany jest Literature Live i został napisany przy udziale szkół z Estonii, Litwy, Słowacji, Czech, Niemiec, Rumunii, Włoch, Węgier, Turcji i Polski.Tym razem licealiści badają i analizują literaturę. Zaplanowanych jest wiele spotkań z pisarzami i poetami. Uczniowie piszą również sztuki teatralne, które prezentują przedszkolakom. Dbają w ten sposób o to, aby propagować miłość do literatury już wśród najmłodszych. Wszystkie utwory i prace tłumaczone są na język angielski. Swoje dokonania licealiście mieli już okazję zaprezentować na spotkaniach projektowych, które odbyły się na Słowacji i Litwie. Kolejne spotkania będą zorganizowane w Turcji, Polsce, Niemczech i we Włoszech. Dzięki projektowi młodzi ludzie odkrywają różnice kulturowe i obyczajowe, a zarazem uświadamiają sobie, że mają takie same marzenia i pragnienia. 
 
 
Comenius P.O.E.T.R.Y
W latach 2011-2013 w Liceum Ogólnokształcącym realizowany był kolejny projektu Comenius. Projekt zatytułowany P.O.E.T.R.Y – Pieces of European Treasures Recited by Youth napisany został przy udziale 10 szkół z różnych krajów Unii Europejskiej: Estonii, Litwy, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Rumunii, Cypru i Polski. W trakcie realizacji projektu młodzież poznawała swoją kulturę ludową i próbowała przybliżyć ją swoim europejskim rówieśnikom. Wykonanych zostało wiele zadań projektowych. Uczniowie nagrali piosenki ludowe, które tłumaczyli na język angielski i migowy, dając możliwość poznania swojej kultury również niepełnosprawnym rówieśnikom. Tłumaczyli podania, mity, i legendy. Swoje miejsce w projekcie znalazły również mniejszości narodowe, których kulturę starali się zrozumieć i poznać młodzi Europejczycy. Kolejne zadanie projektowe polegały na namalowaniu obrazu inspirowanego podaniami i legendami krajów biorących udział w projekcie. Swoje dokonania uczniowie prezentowali w trakcie spotkań projektowych, które odbywały się w różnych krajach europejskich. W trakcie projektu licealiści zwiedzili Hiszpanię, Litwę, Belgię, Francję, Rumunię i Włochy.
 
 
Socrates - Comenius
 
 
Przez cały rok szkolny 2006/2007 w Liceum Ogólnokształcącym w Środzie Wielkopolskiej (jako szkole koordynującej) i w Gimnazjum Jiříego Wolkera w Prostejovie w Czechach (jako szkole partnerskiej) realizowany był  projekt językowy Socrates-Comenius. Nosił on tytuł Zaginiony świat. Losy Polaków i Czechów z gwiazdą Dawida
W pierwszym etapie uczniowie z GJW w Prostejovie przebywali w Polsce. Razem z Polakami zwiedzali Kraków oraz Muzeum w Oświęcimiu - Brzezince. Na terenie Wielkopolski młodzież zobaczyła również synagogę i cmentarz żydowski w Lesznie, dawną dzielnice żydowską w Poznaniu i Muzeum Martyrologii w Żabikowie k/Poznania. W czasie pobytu w Polsce młodzież polska i czeska opracowywała dokumentację przedstawiająca losy społeczności żydowskiej sprzed 1939 roku w czterech miejscowościach wielkopolskich: w Środzie Wlkp., Kórniku, Nowym Mieście nad Wartą i Zaniemyślu. Ważne miejsca utrwalali na fotografiach, szukali dokumentów w bibliotekach i rozmawiali z często ostatnimi świadkami tamtych czasów. Podczas kolejnych miesięcy uczniowie przeprowadzili badania wśród mieszkańców Środy Wlkp. i Prostejova na temat Żydów, poznawali ich historię, obyczaje i święta. 
Następnie młodzież polska przebywała w Czechach: w Pradze, gdzie zwiedzała dawne miasto żydowskie oraz w Prostejovie. Była na koncercie muzyki żydowskiej, rozmawiała z rabinem, obejrzała synagogę i spotkała się z osobami, które przeżyły Holocaust. Widziała także cmentarze żydowskie w Mikulovie, Holesovie i Trebicu. Warto podkreślić, że po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej przeprowadzone zostały w powiecie średzkim i prostejovskim działania mające na celu poznanie historii i kultury Żydów polskich i czeskich.