• Spotkania z rodzicami

  Szanowni Państwo!

  Zapraszamy serdecznie na spotkania z wychowawcami i gronem pedagogicznym.

  Rodziców uczniów klas pierwszych - 12 września 2018r.,  godz. 17.00 

  Rodziców uczniów klas drugich    -    26 września 2018r.,  godz. 17.00

  Rodziców uczniów klas trzecich   -    19 wrzesinia 2018r. , godz. 17.00

 • 17 września - rocznica rozstrzelania obywateli ziemi średzkiej przez niemieckiego okupanta

  17 września - rocznica rozstrzelania obywateli ziemi średzkiej przez niemieckiego okupanta - Obrazek 117 września - rocznica rozstrzelania obywateli ziemi średzkiej przez niemieckiego okupanta - Obrazek 217 września - rocznica rozstrzelania obywateli ziemi średzkiej przez niemieckiego okupanta - Obrazek 3

 • „Wielkopolanie walczą. Bobrujsk 1919” – licealiści w Gieczu.

  „Wielkopolanie walczą. Bobrujsk 1919” – licealiści w Gieczu.
  17.09.2018

  15 września 2018 roku w  Gieczu odbyły się obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Hasło inscenizacji brzmiało „Wielkopolanie walczą. Bobrujsk 1919.”  Do niewielkiej wioski, w powiecie średzkim, przyjechała Grupa Miłośników Historii HUZAR, aby wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Gieczu, oraz jej absolwentami, obecnymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wielkopolskiej, przedstawić lokalnym miłośnikom historii rekonstrukcje Bitwy pod Bobrujskiem, w której brali udział mieszkańcy m.in. Gminy Dominowo, pod wodzą Józefa Dowbora- Muśnickiego. Rzeczywista bitwa miała miejsce w mieście środkowej Białorusi i dotyczyła walk Wielkopolan przeciwko Rosjanom o twierdzę w Bobrujsku. Całość, oprócz wolontariuszy z SP i LO, uświetniła obecność prawdziwego czołgu Renault FT17, który został wykorzystany w filmie „1920 Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz udział 7.Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Nie zabrakło także atrakcji w formie wystrzałów, dymu i hałasu, jak za czasów faktycznej bitwy, co wprowadziło widzów w całkowicie wojenny nastrój. Po dawce ponad godzinnej lekcji historii, każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z rekonstruktorami, czołgiem czy końmi, zjeść wojskową grochówkę i odpocząć na pikniku, przy akompaniamencie żołnierskich piosenek.  

 • Arduino i pierwsze własne programy.

  Arduino i pierwsze własne programy.
  16.09.2018

  W czwartek 13 września grupa licealistów zainteresowana programowaniem własnych robotów spotkała się z absolwentami klasy matematyczno – fizycznej Wojciechem Mańczakiem i Maciejem Nowickim – fascynatami Arduino. Wojtek przekonywał młodszych kolegów, że jeśli chcą rozpocząć przygodę z programowaniem własnych układów to idealnym rozwiązaniem jest Arduino. Wystarczy kupić zestaw startowy (moduły z mikrokontrolerami), który w bardzo łatwy sposób można programować z wykorzystaniem ogólnodostępnych bibliotek w języku zbliżonym do C/C++. Wojtek zaprezentował też swoje pierwsze prace: sterowanie diodami, jeżdżący robot z czujnikiem odległości. Maciej natomiast zaprezentował filmy, w których pokazał jakie możliwości daje praca z Arduino. Absolwenci stwierdzili, że przy odrobinie samozaparcia i chęci każdy może dosłownie w kilka minut zrobić sobie automatyczny sterownik rolet w oknach lub sterownik oświetlenia.

   Arduino i pierwsze własne programy. - Obrazek 1  Arduino i pierwsze własne programy. - Obrazek 2 Arduino i pierwsze własne programy. - Obrazek 3

   

 • Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018-2019

  Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018-2019
  03.09.2018

  3 września rozpoczeliśmy Nowy Rok Szkolny 2018-2019. Powitano nowych uczniów klas pierwszych i wszystkich ucznów kontynuujących naukę oraz gości: Sekretarza Powiatu Średzkiego - Pana Bartosza Wielińskiego, Kierownika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego- Panią Joannę Grzelkę, Państwa Monikę i Wojciecha Boćkowskich. Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie nagrody dla absolwenta, który osiągnął najwyższe wyniki na egzaminie maturalnym. Fundatorem nagrody jest Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku otrzymała ją Patrycja Boćkowska. Patrycja była uczennicą klasy biznesowej. Przez cały okres nauki dała się poznać jako niezwykle ambitna, dążąca do postawionych sobie celów. Klasę trzecią ukończyła ze średnią 5,63. Świadectwo maturalne to piękne ukoronowanie jej rzetelności i pracowitości. Patrycja przystąpiła do 7 egzaminów maturalnych uzyskując średnią 95,14%. Gratulacje! Nagrodę wręczyła pani Emilia Ostrowska - Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego. Na uroczystości wręczono również nagrodę fundowaną przez Firmę Dekora. Nagrodę otrzymali Karolina Berdyszak i Filip Frąckowiak z klasy 3b. Byli oni odpowiedzialni za funkcjonowanie szkolnego sklepiku. Dzięki swojemu zaangażowaniu i kreatywności szkolny sklepik cieszył się dużą popularnością, wykazywali się dużą wiedzą z zakresu ekonomii. Życzymy wszystkim uczniom podobnych sukcesów.

 • Hala sportowa po remoncie - imponująca

  Hala sportowa po remoncie - imponująca

  Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej w Galerii.

 • Uwaga Maturzyści!

  Uwaga Maturzyści!

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy o RODO wprowadzona została zmiana dotycząca udostępniania zdającym wyników egzaminów. Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie dla uczniów i absolwentów:  uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła.

  Indywidualny login i hasło można odebrać osobiście w sekretariacie szkoły
  w godz. 8.00 – 14.00.
  Jednocześnie przypominamy, że świadectwa maturalne będzie można odebrać osobiście we wtorek 3 lipca 2018 roku od godz. 11.00 w szkole.

  UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU ŚWIADECTWA MATURALNEGO

  Upowaznienie.pdf

 • 13 czerwca 2018 - Inscenizacja rozprawy sądowej

  13 czerwca 2018 - Inscenizacja rozprawy sądowej

  W środę 13 czerwca w auli średzkiego liceum odbyła się inscenizacja rozprawy sądowej, która dotyczyła spowodowania wypadku drogowego i nieudzielenia pierwszej pomocy. W role uczestników procesu wcielili się uczniowie klasy IIc, którzy w kończącym się roku szkolnym w ramach przedmiotu uzupełniającego uczyli się elementów prawa. Dzięki udziałowi w inscenizacji mogli oni poczuć się jak prawdziwi prawnicy, co niewątpliwie przybliżyło im specyfikę pracy sędziego, adwokata czy prokuratora. Publicznością byli ich koledzy z innych klas. Była to już czwarta inscenizacja rozprawy sądowej w średzkim LO, a dodatkowo kolejny element edukacji prawniczej, w ramach której w liceum goszczą prawnicy, prowadząc zajęcia dla młodzieży, a licealiści uczestniczą w charakterze publiczności w rozprawach sądowych w średzkim sądzie rejonowym. 

   

  13 czerwca 2018 - Inscenizacja rozprawy sądowej - Obrazek 113 czerwca 2018 - Inscenizacja rozprawy sądowej - Obrazek 2

 • 11 czerwca 2018 - Zajęcia w ramach Tygodnia Konstytucyjnego

  11 czerwca 2018 - Zajęcia w ramach Tygodnia Konstytucyjnego

  W poniedziałek 11 czerwca w średzkim liceum gościł adwokat Piotr Ruszkiewicz. Przeprowadził on zajęcia w klasie IIc o profilu humanistyczno-europejskim, które dotyczyły Konstytucji RP. W trakcie zajęć omówione zostały najważniejsze kwestie związane z materią regulowaną przepisami ustawy zasadniczej, przeanalizowana została preambuła naszego najważniejszego aktu prawnego, a na przykładzie hipotetycznych wyborów do samorządu szkolnego - przedstawione zostały skutki łamania zasad zawartych w konstytucji. Zajęcia odbyły się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. 

  11 czerwca 2018 - Zajęcia w ramach Tygodnia Konstytucyjnego - Obrazek 1

 • 4. miejsce w Warszawie - GRATULUEMY!!!

  4. miejsce w Warszawie - GRATULUEMY!!!

  W dniach 8 i 9 czerwca uczniowie naszej szkoły: Daniela Bukowska 1b, Wiktoria Pachura 1b, Natalia Sot 2a, Jakub Felman 1c byli w Warszawie. Głównym celem pobytu był udział w „Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno – prawnej” który odbył się w gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Organizatorami turnieju byli: Funfacja Court Watch oraz Fundacja Edukacyjna G5. Jak sama nazwa turnieju świadczy tezy nad jakimi debatowali nasi uczniowie dotyczyły głównie zagadnień prawnych takich choćby jak; „Wyjaśnianie przez sąd procedur stronie, która nie ma profesjonalnej pomocy prawnej, narusza zasadę równości stron”, „Tylko więzienie jest karą, która skutecznie odstrasza większość ludzi od popełnienia przestępstwa” czy „Wszystkie jawne rozprawy powinny być transmitowane na żywo w Internecie”.

  Tego typu tezy wymagały od naszych uczniów nie tylko sprawności erystycznej i retorycznej ale również dużej wiedzy z dziedziny, która nie jest przecież na co dzień przez nich studiowana czyli prawa. Pomimo tego drużynie naszej udało się awansować do półfinału w którym po zaciętym boju dwoma punktami przegrała z Liceum ze Szczecina. Zakończeniem udziału w turnieju była debata o 3 miejsce, która odbyła się w głównej Sali rozpraw Naczelnego Sądu Administracyjnego w obecności 5 jurorów wśród, których znaleźli się prezesi Fundacji Court Watch i Fundacji Edukacyjnej G5 oraz m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska. Niestety naszej drużynie nie udało się przekonać jury do tego aby „Udział publiczności w wieku 15-18 lat w rozprawach sądowych nie powinien być dozwolony nawet za zgodą sądu” i zakończyła zawody na 4 miejscu co i tak jest dużym sukcesem naszej drużyny. Korzystając z pobytu w Warszawie uczniowie zwiedzili „Muzeum Powstania Warszawskiego” oraz warszawską starówkę.

  4. miejsce w Warszawie - GRATULUEMY!!! - Obrazek 14. miejsce w Warszawie - GRATULUEMY!!! - Obrazek 24. miejsce w Warszawie - GRATULUEMY!!! - Obrazek 3

 • Siatkarki liceum mistrzyniami rejonu!

  Siatkarki liceum mistrzyniami rejonu!

  W środę 30 maja 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jarocinie odbyły się Mistrzostwa Rejonu Poznań Teren Wschód  w Piłce Plażowej. Dziewczęta z naszego liceum rywalizowały z zawodniczkami najlepszych szkół z powiatu gnieźnieńskiego, jarocińskiego, wrzesińskiego i śremskiego. Trzy najlepsze drużyny zdobywały awans do Finału Mistrzostw Wielkopolski. Dzięki wygranej w turnieju nasz licealistki zakwalifikowały się z I miejsca do Mistrzostw Wielkopolski, które odbędą się 12 maja 2018 roku we Wrześni. Pierwsze miejsce w Piłce Plażowej w Mistrzostwach Rejonu Poznań Teren Wschód daje dziewczynom szanse na zdobycie medalu Mistrzostw Wielkopolski, dlatego też trzymamy kciuki za występ we Wrześni. Naszą szkołę reprezentowały: Klaudia Prządka, Agnieszka Lipiecka

 • Spotkanie projektowe „Erasmus+” w Liceum - Migration and refugee crisis from the students´ point of view

  Spotkanie projektowe „Erasmus+” w Liceum - Migration and refugee crisis from the students´ point of view

  Od poniedziałku 28 maja do niedzieli 3 czerwca w średzkim liceum odbywało się międzynarodowe spotkanie. Było ono częścią projektu „Migration and refugee crisis from the students’ point of view” realizowanego przez średzki „ogólniak” w ramach programu unijnego „Erasmus+”. Szkołę odwiedziło 22 gości [czternaścioro uczniów i ośmioro nauczycieli] z pięciu europejskich państw – Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Słowacji i Rumunii. Goście, wraz z polskimi gospodarzami, uczestniczyli w pracy projektowej dotyczącej problemu migracji i uchodźców w Europie. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje szkoły i przedstawić wcześniej opracowane historie imigrantów. Uczniowie średzkiego LO przygotowali film dotyczący Nikity Yarushinskiy’ego pochodzącego z Kazachstanu oraz prezentację dotyczącą mieszkającego obecnie w Polsce, a pochodzącego z Księstwa Liechtensteinu – Johanna Waltera Schäedlera. Goście spotkali się również z mieszkającym niedaleko Środy, a pochodzącym z Kalifornii w USA Codim Daytonem, który chętnie odpowiadał na pytania dotyczące jego migracji. Z uczestnikami spotkał się także pan Marcin Nowak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Środzie, aby przybliżyć problem migracji na teren gminy Środa, głównie obywateli Ukrainy oraz repatriacji osób o polskich korzeniach, urodzonych w postsowieckich republikach azjatyckich. Uczestnicy wysłuchali również wykładu przegotowanego przez ucznia klasy II średzkiego LO – Jędrzeja Tatarka, który przedstawił społeczne, gospodarcze i psychologiczne konsekwencje migracji. W ramach spotkania odbyły się również warsztaty pantomimy, podczas których międzynarodowe grupy przedstawiły problem integracji migrantów i tolerancji. Wszyscy uczestnicy zwiedzili również poznańskie interaktywne muzeum ICHOT Brama Poznania, Rogalowe Muzeum oraz poznańską starówkę. Był również czas na zajęcia sportowe, a nauczyciele dodatkowo udali się zabytkową Średzką Koleją Powiatową do Zaniemyśla na Wyspę Edwarda. Dla wszystkich był to tydzień pełen atrakcji. Był on nie tylko wypełniony pracą projektową, ale stał się również okazją do ćwiczenia umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz nawiązania nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Było to czwarte spotkanie w ramach tego projektu, a kolejne zaplanowane są na następny rok szkolny.
   

  Ulotka.pdf

 • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Orzeszkowie

  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Orzeszkowie

  W niedzielę 28 maja 2018 roku delegacja naszych uczniów brała udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej uczestnikom Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 pochodzącym z sołectwa Orzeszkowo i Michałowo. 

 • JAK NIE CZYTAMY, JAK CZYTAMY

  JAK NIE CZYTAMY, JAK CZYTAMY
 • Liceum dla Ciebie

  Liceum dla Ciebie
 • Społeczność LO 2018

  Społeczność LO 2018
 • Targi pracy z LO

  Targi pracy z LO
 • Natalia Sot z dyplomem uznania

  W tym roku w Szkole Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu zorganizowano VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki "Płynąć pod prąd'. Celem tego przedsięwzięcia  było przybliżenie sylewetek osób nieznanych, może zapomnianych, osadzonych w rzeczywistości historycznej, społecznej i rodzinnej, kierujących się w życiu wartościami nadrzędnymi,  ludziom, którzy  -  jak Zbigniew Herbert - wierni byli takim ideom jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda - nawet za cenę życia. W konkursie udział wzięła także Natalia Sot z klasy 2a. Jej praca  nosi tytuł  "Rycerze przestworzy" i poświęcona jest pilotowi Ludwigowi Franzowi Stiglerowi . Tekst  został doceniony - jego autorkę wyróżniono dyplomem uznania. Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział 152 uczestników z 82 szkół! Gratulujemy Natalii!

 • Postaw na Słońce SŁONECZNE SŁONECZNIKI

  Postaw na Słońce SŁONECZNE SŁONECZNIKI
strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć