• Krwiodawcy dla pani Iwony Tomaszewskiej

  Krwiodawcy dla pani Iwony Tomaszewskiej

  W środę 12 grudnia br. stacjonarny punkt krwiodawstwa mieszczący się w średzkim szpitalu przeżywał prawdziwe oblężenie. Pełnoletnia młodzież naszego liceum w bardzo spontaniczny sposób odpowiedziała na apel o pilnie potrzebną krew dla nauczyciela szkoły - pani Iwony Tomaszewskiej. Uczniowie ze wszystkich klas maturalnych (bo tylko oni mają ukończone 18 lat) na kilka miesięcy przed maturą dali piękne świadectwo swojej dojrzałości. Podjęcie decyzji o pierwszym oddaniu krwi nigdy nie jest łatwe. Trzeba pokonać pewne bariery, słabości, stereotypy, ale kiedy cel jest tak szczytny jak w tym przypadku, okazuje się, że można naprawdę wiele. W ciągu pierwszych dwóch tygodni krew oddało dwudziestu trzech licealistów. Wielu następnych deklaruje wizyty w punkcie krwiodawstwa w kolejnych tygodniach. Trzeba tu również dodać, że chętnych do oddania krwi było znacznie więcej. Nie wszyscy jednak z różnych powodów zdrowotnych mogli to uczynić. W akcję zaangażowała się również absolwentka liceum z 2018 roku - Julia Dolata. Jej zaprzyjaźniona 45 osobowa grupa wolontariacka ze Szczecina oddała krew 20 grudnia. Osoby, które chcą dołączyć do grona krwiodawców informuję, że krew dla pani Iwony Tomaszewskiej można oddawać w każdą środę i piątek w godzinach 8.30 - 13.30 w punkcie krwiodawstwa w średzkim szpitalu.

 • Słodkie Święta

  Słodkie Święta

  W poniedziałek 17 grudnia  zakończyła się dziesiąta edycja akcji „Słodkie święta”, której celem była zbiórka jak największej ilości czekolad.   W akcji  udział wzięli zarówno uczniowie liceum, jak i wszyscy pracownicy szkoły.

  Zebraliśmy łącznie 380 czekolad, co świadczyć może o wielkim zaangażowaniu  społeczności liceum w tę inicjatywę.  Zebrane słodycze w całości przekazane zostały  Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Środzie, za pośrednictwem którego trafią do najbardziej potrzebujących  w naszym powiecie. Dziękujemy wszystkim za udział w zbiórce.

 • Spotkanie Wigilijne dla dzieci

  Spotkanie Wigilijne dla dzieci
 • Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego

  Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego

  17 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego! W tym dniu nauczyciele oraz uczniowie przyszli do szkoły w zabawnych swetrach przedstawiających renifery, bałwanki, choinki i piernikowe ludziki.

   

   

   

   

   

   

  Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego - Obrazek 1Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego - Obrazek 2Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego - Obrazek 3Dzień Obciachowego Swetra Świątecznego - Obrazek 4

 • Radosne święta w każdym domu

  Radosne święta w każdym domu

  W dniach 14 i 15 grudnia dwudziestu  uczniów liceum z klas I A, I C, II A i III A brało udział w 37. edycji akcji „Radosne święta w każdym domu”, polegającej na zbiórce żywności  w średzkich  marketach. Zebrane produkty przekazane będą za pośrednictwem pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie najbardziej potrzebującym mieszkańcom i rodzinom z powiatu średzkiego przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. W imieniu pracowników OPS-u dziękuję wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas, aby pomagać innym.

   

  Radosne święta w każdym domu - Obrazek 1

 • Podsumowanie współzawodnictwa sportowo - turystycznego 2018

  Podsumowanie współzawodnictwa sportowo - turystycznego 2018

  W roku 2018 w XX edycji Współzawodnictwa Sportowo- Turystycznego Powiatów Woj. Wielkopolskiego o Puchar Marszałka Woj. Wielkopolskiego udział wzięło ok. 25 000 uczestników reprezentujących 28 powiatów Województwa Wielkopolskiego oraz ok 55 szkół ponadgimnazjalnych. W skład współzawodnictwa wchodzi 21 imprez wojewódzkich oraz imprezy powiatowe.
  Najlepszych 12 powiatów otrzyma puchary, dyplomy i sprzęt sportowo turystyczny:
  1. Szamotuły 2260 pkt
  2. Ostrów Wlkp. 2247,50 pkt
  3. Konin 2210 pkt
  4. Wągrowiec 2180 pkt
  5. Piła 2127,50 pkt
  6. Ostrzeszów 2045 pkt
  7. Pleszew 2035 pkt
  8. Wolsztyn 1995 pkt
  9. Krotoszyn 1892,50 pkt
  10. Chodzież 1565 pkt
  11. Środa Wlkp. 1155 pkt
  12. Września 807,50 pkt

  Nagrodzonych zostanie również 6 szkół biorących udział we Współzawodnictwie Sportowo - Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadgimnazjalnych:

  1 ZS 1 Ostrzeszów 242,5 pkt.
  2 ZSP Nietążkowo 204 pkt. 3 ZS nr.
  2 Szamotuły 192 pkt.
  4 ZSPP CKU Marszew 135
  5 LO Środa Wlkp. 111 pkt.
  6 ZSP Koźmin Wlkp. 87 pkt.
  Szkołę reprezentowała pani Alina Cichowlas nauczyciel wychowania fizycznego.
  Wszystkim sportowcom, którzy przyczynili się do tego sukcesu serdecznie dziękujemy.

  Podsumowanie współzawodnictwa sportowo - turystycznego 2018 - Obrazek 1

 • Kolejny sukces Kacpra!

  Kolejny sukces Kacpra!
  10.12.2018

   

  Oddział Rejonowy PCK w Środzie Wlkp. zorganizował etap rejonowy XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia, odbył się on w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Środzie Wlkp. Kaceper Tomaszewski zajął pierwsze miejsce, z dużą przewagą wygrał etap rejonowy, podobnie jak etap szkolny, który odbył się 21 listopada 2018 r. (do etapu szkolnego przystąpiło 54 uczniów). Etap wojewódzki odbędzie się w marcu 2019 roku. Laureat każdego z etapów oprócz wiedzy musi wykazać się zaangażowaniem w propagowanie zdrowego stylu życia.

  Nagrodę Kacprowi wręczyli: Pani Bogusława Deiksler - prezes  oddziału Rejonowego PCK w Środzie Wlkp. oraz Pan Marek Kostka - dyrektor CKUiZ

  Kolejny sukces Kacpra! - Obrazek 1      Kolejny sukces Kacpra! - Obrazek 2     Kolejny sukces Kacpra! - Obrazek 3

 • Poznań zagadek

  Poznań zagadek

  Dnia 7.12.2018r. klasa IIA wyjechała na wycieczkę do Poznania. Zwiedzanie zaczęliśmy na Placu Adama Mickiewicza, następnie zwiedziliśmy Zamek Cesarski oraz udaliśmy się do Szyfrokontenera. W środku na multimedialnej wystawie "Pogromcy Enigmy", poznaliśmy historię poznańskich matematyków, którzy złamali tajemnicę niemieckiej maszyny szyfrującej oraz sami nauczyliśmy się łamania prostych szyfrów. Później na Starym Rynku zagraliśmy w grę miejską. W ten sposób mogliśmy zwrócić uwagę na elementy często pomijane i niezauważane. Podzieleni na pięć grup mieliśmy w określonym czasie wykonać dziewięć zadań. Ostatnim punktem wycieczki był Escape Room. Zmierzyliśmy się z ciekawymi zagadkami oraz łamigłówkami. Wyjazd ten pozwolił nam odkryć mniej popularne zakątki naszego pięknego miasta Poznania.

 • Wizyta z Urzędu Marszałkowskiego

  Wizyta z Urzędu Marszałkowskiego
  07.12.2018

  W piatek 7 grudnia 2108 roku szkołę odwiedził Pan Czesław Kruczek zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Przekazał list z Urzędu Marszałkowskiego oraz flagę powstańczą symbolizującą chwałę i niezwykłe poświęcenie Wielkopolan.

  "W tm roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, wydarzenia tak ważnego dla mieszkańców naszego regioni oraz wszystkich Polaków, dzięki któremu odzyskaliśmy nie tyko nasze ziemie, ale także tożsamość narodową, możliwość życia w wolnym kraju i decydowania o własnym losie. Sto lat temu mieszkańcy Wielkopolski dumnie manifestowali swoją polskość za pomocą barw narodowych, flag, chorągwi, rozetek." ...

  Wizyta z Urzędu Marszałkowskiego - Obrazek 1

 • Mikołaj
  06.12.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołaj.

 • XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS

  XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS
  04.12.2018

   

  We wtorek 4 grudnia 2018 roku w CKZiU odbyła się już XII edycja olimpiady sprawdzającej wiedzę o AIDS. Co roku olimpiada odbywa się na początku grudnia, aby uczcić Światowy Dzień AIDS. W tym roku laureatem I miejsca został Kacper Tomaszewski z klasy 3a. Gratulujemy!

  Nagrody ufundowało średzkie Starostwo Powiatowe oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie Wielkopolskiej.

   

  XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS - Obrazek 1    XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS - Obrazek 2   XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS - Obrazek 3

 • "Nie daj szansy AIDS"

  "Nie daj szansy AIDS"
  29.11.2018

   

  W czwartek 29  listopada 2018 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp.: Balbina Pankowska, Wiktoria Szymczak oraz Kacper Tomaszewski zajęli I miejsce w konkursie pt. „Nie daj szansy AIDS” zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej. Uczniowie klasy 3a przygotowali film na finał konkursu pt. „Krótki film o HIV”. Wręczenie nagród poprzedził wykład o HIV i AIDS, pani Sylwii Wojtysiak – psychoterapeuty, seksuologa.  Nagrody zostały wręczone  przez Panią  Małgorzatę Wiśniewską – Zabłocką – wicestarostę Powiatu Średzkiego, Panią  Marię Deręgowską - dyrektora Powiatowej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej i Panią Annę Mendykę – z  Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Środzie Wlkp.

   

  "Nie daj szansy AIDS" - Obrazek 1        "Nie daj szansy AIDS" - Obrazek 2"Nie daj szansy AIDS" - Obrazek 3

   

   

 • Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP

  23.11.2018

   

  Dnia 23 listopada 2018 r. klasa 3a medyczno-przyrodnicza wzięła udział w kolejnej serii zajęć laboratoryjnych na Wydziale Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Tym razem pracownicy uczelni przygotowali dla maturzystów 3 rodzaje zajęć laboratoryjnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i odczynnikami używanymi przy wyrobie kosmetyków (pomadek ochronnych, dwufazowych płynów do demakijażu oraz kremów ochronnych) oraz własnoręcznie je wykonać. Zaprezentowano też metody, sprzęt i obliczenia wykorzystywane przy przygotowywaniu próbek do analizy np. zawartości substancji w żywności.

  Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP - Obrazek 1Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP - Obrazek 2Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP - Obrazek 3

 • Spotkanie z policjantem

  Spotkanie z policjantem

  22 listopada 2018r uczniowie naszego liceum wzięlii udział w spotkaniu z policjantem - panem Michałem Szymurskim. Dzięki spotkaniu mogliśmy pogłębić wiedzę na temat legitymowania ludzi przez policjantów - czemu służą takie działania. Dowiedzieliśmy się również, że przeciwstawianie się poleceniom wydawanym przez policjantów, może przynieść nam surowe konsekwencje. Policjant opowiedział również w jakich sytuacjach możemy zostać nagle zatrzymani. Podczas spotkania każdy z nas mógł zadać kilka pytań niekoniecznie związanych z tematem spotkania, a nurtujących nas. Cenne rady, które otrzymaliśmy z pewnością pomogą nam spokojnie wejść w dorosłość. 

 • 2a w areszcie śledczym

  19 listopada 2018 roku podczas dwóch godzin lekcyjnych klasa IIAwraz z wychowawcą panią Agnieszką Kaczor udała się do Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp. Po przekroczeniu bramy głównej każda osoba została wylegitymowana. Według procedury, byliśmy dwukrotnie przeszukiwani przez pracownika placówki. Następnie przechodziliśmy przez bramkę wykrywającą metale. Dodatkowo, cztery losowo wybrane osoby były sprawdzane przez wyszkolonego psa pod względem posiadania narkotyków. Pan Maciej Kaźmierczak oprowadził nas po poszczególnych piętrach budynku aresztu, w którym znajdowały się różne pomieszczenia. Mieliśmy okazję obejrzeć świetlicę, salę widzeń, celę mieszkalną oraz izolatkę, w której przebywają więźniowie stwarzający zagrożenie dla siebie oraz innych skazanych. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o sposobach postępowania z takimi osobami. Poznaliśmy również zwyczaje oraz historie dotyczące życia więziennego. Każdy z nas mógł zadawać pytania, na które otrzymywał fachową odpowiedź. Wizyta w areszcie śledczym wzbudziła w nas refleksje nad zrozumieniem konieczności podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

 • Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu

  W środę 14.11 uczniowie klas drugich (grupa z rozszerzoną fizyką) wzięli udział w wykładzie pt. „Skąd się wzięły pierwiastki chemiczne we Wszechświecie?” na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Prof. UAM dr hab. Henryk Drozdowski przedstawił genezę otaczającej nas materii, odpowiedział na pytanie jak powstały pierwiastki najlżejsze, skąd się wzięły pierwiastki ciężkie. Uczniowie dowiedzieli się o tym z czego składa się Ziemia, Układ Słoneczny i Droga Mleczna.

  Po wykładzie młodzież zwiedzała wybrane zakłady Wydziału Fizyki. Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach pokazowych w laboratorium dydaktyki fizyki oraz zobaczyli jak są zbudowane komputery dużej mocy i dowiedzieli się na czym polega przetwarzanie równoległe.

  Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 1 Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 2 Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 3 Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 4

   

 • W mieście pierników.

  W mieście pierników.

  13 listopada pierwszoklasiści z naszego liceum odwiedzili miasto pierników i Mikołaja Kopernika. Wyruszyli o godzinie 6.00 i - choć pora była wczesna - wszystkim dopisywały humory. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto, Bazylikę katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewnagelisty, kościół pw. św. Jakuba. Wysłuchali legendy o zakochanym w młodej mieszczce Krzyżaku i Krzywej Wieży. Sami mieli okazję sprawdzić swą niewinność...Okazało się, że wcale nie jest łatwo stanąć plecami przy murze z wyciągniętymi do przodu rękoma i pozostać tak nawet przez chwilę...Młodzież obejrzała dom Mikołaja Kopernika oraz Ratusz Staromiejski, gdzie poznała jego historię. Był czas na wspólną fotografię przy pomniku naszego astronoma oraz ....przy toruńskim osiołku, czyli figurze nawiazującej do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia. Kiedyś sadzano na nim krnąbrnych żołnierzy toruńskich, ale wśród pierwszaków znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili sprawdzić, na czym polegała ta kara...Oczywiście była też chwila na zakup drobnych pamiątek i najważniejsze - pierników. Atrakcji nie brakowało: była wizyta w Młynie Wiedzy, Planetarium (i możliwość odpoczynku po dość wyczerpującym spacerze) oraz zwiedzanie Fortu IV. Ten ostatni punkt programu był nie lada gratką - Fort IV można było zobaczyć, gdy zapadł zmrok, przy blasku pochodni ze świadomością, że gdzieś w zakamarkach korytarza kryją się nietoperze...Ok. godziny 21 zmęczeni, ale zadowoleni licealiści powrócili do domu.

  W mieście pierników. - Obrazek 1

 • Połowinki 2018

  Zapraszamy do galerii.

 • 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  Nauczyciele i młodzież naszego liceum brali udział w obchodach 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 1 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 2 

  100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 3 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 4 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 5

 • #RekordDlaNiepodległej

  #RekordDlaNiepodległej

  W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w hali sportowej . Uczniowie klasy 3C przedstawili prezentację przypominającą wydarzenia sprzed 100 lat, a następnie o godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu.

  #RekordDlaNiepodległej - Obrazek 1 #RekordDlaNiepodległej - Obrazek 2

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć