• W Instytucie Filologii Słowiańskiej

  6 listopada grupa uczniów z klas 3c, 1b i 1a w ramach współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników Instytutu Filologii Słowiańskiej. Najpierw  młodzież wysłuchała wykładu na temat relacji polsko-tureckich. Następnie dr Wojciech Jóźwiak przybliżył uczniom historię kina bułgarskiego i pokazał rekonstrukcję bułgarskiej komedii pt. "Bułgar jest dżentelmenem". Później przyszła kolej na czarny kryminał "Zift" ("Śmieć"). Po projekcji filmu humaniści wysłuchali wykładu o polsko-czeskich stereotypach. Było i wesoło i ciekawie. Licealiści dowiedzieli się, jakich słów nie używać będąc za południową granicą, by się nie ośmieszyć lub uniknąć niezręcznych sytuacji. Poznali także  popularne wśród rodaków Szwejka dowcipy  i opinie na temat Polaków.

 • Piłkarze liceum mistrzami powiatu!

  W środę 8 listopada w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. Znakomicie spisała się reprezentacja gospodarzy, która obroniła tytuł sprzed roku zajmując pierwsze miejsce w zawodach. Drużyna liceum lepszą różnicą bramek przy tej samej liczbie zdobytych punktów wyprzedziła reprezentację "Hipolita". Tym samym licealiści reprezentować będą powiat średzki w finale rejonu, który 20 listopada odbędzie się w Jarocinie.

  Zespół liceum grał w składzie: Krzysztof Kaźmierczak, Szymon Puzicki, Wojciech Leporowski, Stanisław Kiel, Mateusz Janczar, Sebastian Lorek, Wojciech Łuczak, Jakub Maliński, Krzysztof Kubiak, Bartosz Widera.

 • Maturzyści w Warszawie

  W dniach 19-20 października klasy 3a i 3d z opiekunami: panią K. Światowy, panią M. Kaczmarek  i panią E. Sadyś, miały okazję zwiedzić stolicę. Po przyjeździe uczniowie zwiedzili m. in. Starówkę, Zamek Królewski oraz Łazienki. Zobaczyli też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwieńczenie dnia pełnego wrażeń stanowiła wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Nazajutrz odwiedzili Powązki i Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin, a przed wyjazdem wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Giełdy Papierów Wartościowych. Grupa wróciła zmęczona, ale zadowolona i bogatsza w wiedzę.

 • Tydzień Konstytucyjny

  W poniedziałek 6 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie gościła pani mecenas Magdalena Robaszyńska, która przeprowadziła zajęcia dla klasy 2c. Spotkanie dotyczyło roli konstytucji w polskim systemie prawnym oraz znaczenia praw i wolności człowieka gwarantowanych zapisami ustawy zasadniczej. Uczniowie omawiali kazusy, dyskutowali na temat praw stron w procesie sadowym oraz zadawali pytania, na które pani mecenas odpowiadała. Spotkanie było częścią Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, podczas którego prawnicy spotykają się z uczniami szkół uświadamiając im znaczenie regulacji konstytucyjnych w codziennym życiu. Dla uczniów średzkiego ogólniaka jest to kolejny element edukacji prawniczej obok zajęć przedmiotu uzupełniającego "elementy prawa", współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia" oraz corocznego udziału w rozprawie sądowej w charakterze publiczności.

 • Tenis stołowy

  W piątek 3 listopada w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Podobnie jak przed rokiem bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszych dziewcząt, która mimo osłabienia brakiem Weroniki Krzysztofiak, zdecydowanie wygrała obydwa mecze. 4:1 z CKZiU oraz 4:0 z ZSR. Reprezentacja chłopców po dwóch porażkach ( 3:4 z CKZiU oraz 0:4 z ZSR) zajęła trzecie miejsce w zawodach.

  Dziewczęta „Ogólniaka” awansowały do finału rejonu, który pod koniec listopada odbędzie się w Jarocinie. Gratulujemy!

  Naszą szkołę reprezentowali : Eliza Dziuba, Dominika Kujawa, Wiktoria Karaś, Wiktoria Litka, Marek Rybarczyk, Mateusz Janczar, Jakub Włodarz i Łukasz Włódarczak.

 • Światełko dla Czerwca'56

  Początek listopada to co roku czas wspominania tych, którzy odeszli. W średzkim liceum to również czas odwiedzania grobów nieżyjących profesorów i pracowników szkoły. W tym roku uczniowie złożyli również kwiaty na grobie pochowanego na średzkim cmentarzu Michała Dąbrowicza, który był jedną z ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
  Odwiedzając grób Michała Dąbrowicza średzki ogólniak włączył się w akcję „Światełko dla Czerwca’56” organizowaną przez Muzeum Powstania Poznańskiego „Czerwiec ‘56”. W jej ramach uczniowie wielkopolskich szkół odwiedzają groby ofiar antykomunistycznych wystąpień, które miały miejsce w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Akcja jest również okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 61 lat oraz upamiętnienia tych, którzy oddali życie podczas protestu „o Boga, za wolność, prawo i chleb”.

  Przypomnijmy, że Michał Dąbrowicz urodził się w 1933 roku. W 1956 roku pracował jako inspektor produkcji w Poznańskim Zjednoczeniu Robót Lądowo-Inżynieryjnych Budownictwa Przemysłowego. Jednocześnie studiował zaocznie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Poznańskiej. Podczas wydarzeń czerwcowych został postrzelony w głowę. Wskutek postrzału zmarł w poznańskim szpitalu im. Raszei.

  Światełko dla Czerwca'56 - Obrazek 1 Światełko dla Czerwca'56 - Obrazek 2 Światełko dla Czerwca'56 - Obrazek 3

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 27 listopada klasy 2b i 3b (profil biznesowo-menadżerski) wraz z wychowawcami wzięły udział w rozpoczęciu roku akademickiego 2017/2018 i wykładach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu z okazji inauguracji projektu Klasa Akademicka. Najpierw uczniowie poznali szczegóły dotyczące pisania pracy magisterskiej i licencjackiej. Następnie odbyła się uroczysta inauguracja, podczas której młodzież wysłuchała przemówienia prodziekana dr hab. Piotra Bartkowiaka.

  Bardzo ważnym punktem programu było także wręczenie nagród VI edycji konkursu fotograficznego pod tytułem Zarządzanie w obiektywie. Uczennice klasy 3b, Eliza Dłubała i Agnieszka Moroz, zajęły pierwsze miejsce za zdjęcie opatrzone tematem Selfie z k(l)asą. W dalszej kolejności klasy wysłuchały przygotowanych przez studentów Wydziału Zarządzania wykładów. Uczniowie mieli szansę zapoznać się z kierunkami studiów i kołami studenckimi proponowanymi przez Uniwersytet Ekonomiczny. Z pewnością licealiści poszerzyli swoje horyzonty i przybliżyli się do podjęcia decyzji związanej z ich dalszym kształceniem.

 • Wymiana z Francją

  W dniach 14-18 października 2017, już po raz 13., gościliśmy 21 uczniów oraz ich 3 opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły w Vitre w Bretanii we Francji. W sobotę od samego rana podekscytowani wyczekiwaliśmy naszych gości, którzy wcześniej byli dwa dni w Krakowie. Sobotnie popołudnie mieliśmy dla siebie, więc spędziliśmy je na poznaniu się oraz na pokazaniu naszego miasta.
  W niedzielę pojechaliśmy do Biskupina, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach lepienia z gliny, a także dowiedzieliśmy się trochę o życiu naszych przodków. Wszyscy dobrze się bawiliśmy spędzając razem niezwykły czas.


  W poniedziałek nasi goście zostali przyjęci przez włodarzy – burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego i starostę Marcina Bednarza. Wraz z naszymi gośćmi poznaliśmy w jaki sposób funkcjonuje Spółdzielnia Mleczarska ,, Jana'', gdzie mogliśmy spróbować wyprodukowanych w niej produktów. 
  We wtorek, z samego rana, zwiedzaliśmy stolicę Wielkopolski- Poznań. Odwiedziliśmy ICHOT Muzeum ,,Brama Poznania'', Stary Rynek, w tym Poznańskie Koziołki, Dom Bretanii oraz Muzeum Rogalowe, w którym uczestniczyliśmy w pieczeniu prawdziwych rogali świętomarcińskich. Po powrocie urządziliśmy wieczorek pożegnalny w szkole. Oglądaliśmy prezentację zdjęć, uczyliśmy się francuskich piosenek oraz podstawowych słów. Te chwile były pełne wzruszeń oraz pozytywnych emocji. W środę Francuzi uczestniczyli wraz z nami w lekcji języka angielskiego.
  W końcu nadszedł czas pożegnania. Nie mogliśmy opanować łez i chociaż było nam przykro, że to już koniec przygody w Polsce, to pocieszał nas fakt ponownego spotkania w kwietniu - tym razem we Francji.

                                                                                                                                               Uczniowie i nauczyciele LO

 • Tańcząc w ciemnościach

  Jesień tego roku zapowiada się bardzo ciekawie! Nie tylko w przyrodzie! 20 października br. grupa uczniów naszego liceum (Dyskusyjny Klub Filmowy) uczestniczyła w kolejnej edycji zajęć filmoznawczych w Instytucie Filmoznawstwa na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań będzie poznanie różnorodnych gatunków filmowych. Już w piątek dowiedzieliśmy się, że istnieje „krowi western”! Na dodatek obejrzeliśmy (a później omówiliśmy) oryginalny musical duńskiego reżysera Larsa von Tiera pt. „Tańcząc w ciemnościach”.

  Tak wstrząsającego filmu jeszcze nie oglądaliśmy na wcześniejszych zajęciach! To historia Czeszki zamieszkałej w USA, matki samotnie wychowującej dorastającego syna. Kobieta stopniowo traci wzrok, zmaga się z problemami finansowymi, samotnością. Wierzy,że pomagający jej ludzie mają wyłącznie dobre intencje. Ale najważniejsza okazuje się troska o wzrok syna. Do czego posunie się kochająca matka, kobieta zdesperowana, oszukana? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za miłość do dziecka? Ciekawostką jest fakt, iż główną rolę grała piosenkarska Bjork. Zapraszamy do obejrzenia tego poruszającego obrazu kina europejskiego. Długo nie można o nim zapomnieć...

 • Rajd integracyjny

  W poniedziałkowy ranek 25 września klasy pierwsze wyruszyły na rajd integracyjny do Solca. Każda klasa pokonała inną trasę. Klasa 1a szła z Chociczy przechodząc przez most kratownicowy na Warcie, klasa 1b szła z Krzykos mijając leśniczówkę na Małoszkach, a klasa 1c szła z Sulęcinka zdobywając po drodze najwyższe wzniesienie w gminie Krzykosy - Górę Konwaliową. W Solcu na kortach Wiejskiego Towarzystwa Tenisowego na wszystkich czekały kiełbaski z grilla. Chętni mogli oczywiście pograć w tenisa.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=3

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 27 września 2017 roku klasa 2a wraz z klasami pierwszymi udała się na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Zbiórka odbyła się o godzinie 9:00, aby już po godzinie 10:00 znaleźć się na uczelni. Na miejscu klasa 2 została podzielona na 3 grupy: pierwsza udała się do laboratorium, w celu sporządzenia kremu na bazie euceryny, zadaniem drugiej grupy było obliczanie stężenia procentowego, trzecia natomiast badała technikę analizy ilościowej  miareczkowanie. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w wykładach, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Następnie udali się zwiedzać laboratoria m. in. chemiczne, fizyczne i mikrobiologiczne.

 • Nasz ogólniak wśród najlepszych w Wielkopolsce

  27 września 2017 roku, w środę nasze liceum zostało wyróżnione w konkursie o tytuł Wielkopolska Szkoła Roku. Uroczysta gala, nazwana „oscarami oświaty” odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dyrektor Anna Podbielska z rąk członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego pani Marzeny Wodzińskiej odebrała dyplom, pamiątkową  statuetkę  oraz nagrodę finansową w wysokości 3000 zł. Jak przystało na galę, towarzyszyły jej występy znakomitych gości, a całość dopełnił koncert Michała Szpaka. Konkurs skierowany był do wielkopolskich szkół kształtujących wśród uczniów poczucie własnej tożsamości i postaw patriotycznych z jednoczesnym modelowaniem wzorca nowoczesnego Wielkopolanina.

 • Pieski piknik

  Pieski piknik rozpoczął się w niedzielę 10 września kilka minut po 9:00 gimnastyką dla wszystkich uczestników: dzieci, dorosłych i ich ukochanych psiaków. Mimo kiepskiej pogody, stawiali się wszyscy wcześniej zapisani. Po rozruchu wszyscy ruszyli w drogę dookoła jeziora. Mniej ważne było to, kto przybiegnie pierwszy, a raczej to, że towarzyszyły biegowi radość, wspólne bycie z sobą wszystkim miłośników zwierząt. Były „bezdomniaki” ze schroniska (dzięki piknikowi mała Emi znalazła nowy dom) i psy mające swoje domy - duże, średnie i małe, rasowe i wielorasowe.  Zwycięzcy wracali w strugach deszczu, ale nikomu to nie przeszkadzało, szczególnie pieskom.

  Po biegu rozpoczęło się piknikowanie. Malowano dzieciom buzie, pokazywano jak pomóc rannemu psu, częstowano ręcznie robioną czekoladą.  Dla piesków były smakołyki. I oczywiście była loteria. Każdy, kto wrzucił do puszki pieniążek, otrzymywał numerek i na stanowisku TOZ-u mógł wybrać spośród wielu ciekawych prezentów coś dla siebie. Były m.in. biżuteria, słuchawki, książki, słodycze. Dzięki piknikowi średzki TOZ zebrał dla naszych bezdomnych zwierzaków ze schroniska prawie 1300,00 zł.  Nasze LO i niektórzy nauczyciele przekazali na loterie wiele fantów. Byli też uczniowie, którzy wzięli udział w biegu.

 • Sprzątanie świata

  Dnia 15 września 2017 uczniowie klasy drugiej medyczno-przyrodniczej wzięli udział w ogólnoświatowej akcji "Sprzątanie świata". Przyrodnicy po czwartej godzinie lekcyjnej spotkali się przed liceum i uzbrojeni w worki i rękawiczki foliowe udali się na sprzątanie. Pod przewodnictwem wychowawczyni, pani Magdaleny Maćkowiak wysprzątali przez dwie godziny lekcyjne park przy kościele NSJ, okolice szkoły oraz park przy Gimnazjum nr 1. Zapełnili odpadami pięć worków.

 • Komunikat dla absolwentów

  Absolwentów planujących poprawiać wyniki matury w sesji wiosennej 2018 prosimy o wypełnienie deklaracji maturalnej na stronie: https://deklaracja.edu.pl/3025040310U (prosimy zwrócić uwagę na wpisywany rok ukończenia szkoły). Wygenerowaną deklarację należy wydrukować dwustronnie (na jednej kartce), podpisać we wskazanych miejscach i przynieść do sekretariatu szkoły w nieprzekraczalnym terminie do 7 lutego 2018 r.

 • Nowy rok szkolny

  Wyczekiwane przez wszystkich wakacje minęły błyskawicznie i tak jak szkoły w całej Polsce 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na naszej stronie w związku z tym dniem pojawiły sie kalendaria związane z organizacją roku szkolnego (dział Informator szkolny) oraz harmonogram matur (dział Matura).

  Szanownych Rodziców zapraszamy na spotkania:
  Rodziców uczniów klas 1 - 6 września
  Rodziców uczniów klas 3 - 13 września
  Rodziców uczniów klas 2 - 20 września
  rozpoczęcie spotkań o godzinie 17.00 

 • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

  W poniedziałek 4 września 2017 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na uroczystości spotkali się uczniowie liceum oraz szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych „Keglika”. Wśród gości znaleźli się: prof. dr hab. inż. Ryszard Zieliński – dziekan Wydziału Towaroznawstwa, członek Senatu UEP, dyr. Emilia Ostrowska – prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp., pan Jarosław Tomaszewski wraz z Piotrem Tomaszewskim – najlepszym maturzystą roku szkolnego 2016/2017.

  Piotr Tomaszewski odebrał z rąk pani prezes Emilii Ostrowskiej „Nagrodę Jubileuszową” za najwyższy wynik maturalny, którą funduje stowarzyszenie. W maju 2017 roku zdawał on dziewięć egzaminów i uzyskał wynik 92,2 %. Warto też dodać, że ukończył liceum ze średnią ocen 5,28. Serdecznie gratulujemy Piotrowi i życzymy samych sukcesów w przyszłości. Inna nagrodą, którą wręczono podczas uroczystości, była Nagroda Firmy Decora S. A. dla uczniów klasy biznesowo – menedżerskiej – Patrycji Boćkowskiej i Adama Gącika . W minionym roku szkolnym pełnili oni funkcje zarządzające w Spółdzielni Uczniowskiej „Impuls”, byli zaangażowani w proces zamawiania towaru, prowadzenia i ewidencjonowania sprzedaży, aktywną promocję oraz działania marketingowe. Nagrodę wręczył pan Krzysztof Pyrzyk, opiekun spóldzieln. Gratulujemy!
  Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy w nowym roku szkolnym 2017/2018 powodzenia i samych sukcesów!

 • Matura 2017

  30 czerwca na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zostały umieszczone informacje podsumowujące wyniki matury 2017 w całym kraju. Natomiast podsumowanie wyników dla okręgu oraz poszczególnych województw podała na swojej stronie Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Warto sprawdzić swoje wyniki staninowe w kraju, okręgu oraz województwie wielkopolskim. W dziale Matura umieściliśmy staniny uzyskane przez naszą szkołę z poszczególnych przedmiotów.

 • W Bournemouth

  W terminie od 18 czerwca do 2 lipca 2017 r. grupa dziewięciu nauczycieli z naszej szkoły przebywała na kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Szkolenie odbywało się w Bournemouth, mieście położonym nad kanałem La Manche. Codzienne zajęcia w międzynarodowej szkole Europa School of English miały charakter bardzo praktyczny i opierały się na aktywnym uczestnictwie wszystkich studentów. Kontakt z ludźmi z całego świata pozwalał intensywnie pracować nad wymową i wzbogaceniem słownictwa. Naukę języka można było kontynuować, poznając piękno wybrzeża i miejsc nieco bardziej oddalonych.

  Nauczyciele uczestniczyli w kilku wycieczkach do sąsiednich kurortów nad klifowym wybrzeżem Anglii oraz do Stonehenge, Oxford, Londyn. Wyjazd był realizowany w ramach projektu: „Wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska kluczem do sukcesu uczniów" Fundacji PO WER.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=2

 • Wielkopolski Park Narodowy

  12 - 14 czerwca to czas wycieczki klasy 1c do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Poznano rzeźbę, gleby, roslinność tego miejsca, historię powstania oraz zwyczaje mieszkanców np. sów i nietoperzy.
  Wielkopolski Park Narodowy jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Przez Park biegnie pięć znakowanych szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych pozwalających na poznawanie nie tylko wartości przyrodniczych ale także kulturowych tego terenu. W Parku udostępniono także ponad 100 km dróg dla rowerzystów oraz 30 km dla miłośników hippiki.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć