• Dzień Patrona

  21 grudnia 2017 roku  w szkole obchodzona była 99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jak co roku w uroczystości wzięli udział znamienici goście, jak co roku uroczystość została rozpoczęta wykładem dr. Marka Rezlera, a następnie zobaczyliśmy część artystyczną przygotowana przez nauczycieli i uczniów liceum. Nie zabrakło w niej wspomnień o tych, którzy podjęli walkę z pruskim zaborcą, jak również odniesień do wspólczesności jako dziedzictwa tamtych wydarzeń. Uczczono pamięć uczestników powstania, ale pamiętano też o krzewicielach jego pamięci: mlodzieży, nauczycielach i przede wszystkim dyrektor Annie Podbielskiej, która otrzymała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Pana Tadeusza Musiała honorową odznakę "Wierni Tradycji".

   

   

   

  Dzień Patrona - Obrazek 1 Dzień Patrona - Obrazek 2 Dzień Patrona - Obrazek 3 Dzień Patrona - Obrazek 4

 • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

  Dnia 30 listopada w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół z województwa wielkopolskiego. Z naszej szkoły stypendium to zostało przyznane Dorocie Bączkiewicz z klasy 3d. Stypendia wręczała pani Elżbieta Leszczyńska - Wielkopolski Kurator Oświaty. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 13 listopada uczniowie z klas 1a i 1b oraz 2a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Przyrodnicy z klas pierwszych obliczali zadania dotyczące stężenia procentowego oraz poznali nowy sposób obliczenia zawartości danej substancji przy użyciu analizy miareczkowej wykonując doświadczenia w laboratorium chemicznym. Uczniowie klasy drugiej obliczali zadania związane ze stężeniem molowym. Kolejnym zadaniem było przygotowanie maści cynkowo-salicylowej (pasta Lassara). Młodzi chemicy badali również wytrzymałość materiałów. Przyswojone informacje z pewnością pomogą im podczas lekcji chemii.

 • Zbiórka dla schroniska

  W dniach od 6 do 17 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej odbywała się zbiórka karmy oraz akcesoriów dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej. W dniu 20 listopada przedstawiciele naszej szkoły, P. Magdalena Maćkowiak i uczniowie klasy 2a medyczno-przyrodniczej, przekazali Schronisku: 73,21 kg mokrej karmy, 41,5 kg suchej karmy, 1 paczkę smakołyków dentastix, 5 misek, 33 koce, 1 poduszkę oraz 1 legowisko. Łacznie zebrano 65 puszek mokrej karmy. Dzięki naszej pomocy zwierzętom łatwiej będzie przetrwać zimę, a pracownikom Schroniska opiekować się nimi. Warto pomagać naszym czworonożnym przyjaciołom!

 • Spotkanie z fotografem

  7 listopada odbyło się spotkanie z panem Piotrem Oleszakiem z uczniami klasy 2c. Pan Piotr jest fotografem, który jeździ po całym świecie oraz absolwentem naszego liceum. Przedstawił nam swoją pracę od podszewki i pokazał kilka najsławniejszych zdjęć. Historię o swoim życiu przeplatał żartami, więc szybko zdobył nasze zainteresowanie. Chociaż spotkanie trwało zaledwie 45 minut, była to wspaniała przygoda, której długo nie zapomnimy

 • Wizyta w Średzkim Szpitalu Serca Jezusowego

  W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie z klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wlkp. Spotkaliśmy się z elektroradiologiem P. Tomaszem Wernerem. Pokazał i omówił on dla nas zasady funkcjonowania tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich, czyli jednych z podstawowych badań lekarskich. Tomografia komputerowa (TK) pozwala na uzyskanie przekroju badanego obiektu. Do utworzenia obrazów wykorzystuje ona projekcje obiektu wykonane z różnych kierunków. Badanie takie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a pozwala na szybką i szczegółową ocenę np. obrażeń wewnętrznych badanej osoby.

  Zdjęcie rentgenowskie (RTG) to dwuwymiarowy obraz rejestrowany podczas prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej badaniu. Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem - przejaśnienia pojawiają się w miejscu, gdzie tkanka absorbuje promieniowanie. Niestety, badania RTG są szkodliwe dla pacjentów, ponieważ ich organizmy absorbują 99% promieniowania użytego do badania.

  Drugą częścią spotkania w średzkim szpitalu było spotkanie z ordynatorem ginekologii w tymże szpitalu - P. Mariuszem Działakiem. Omówił on badania, którym poddaje się pacjentki. Opowiedział również o podstawowych problemach, którymi zajmuje się ginekologia oraz o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.

 • Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich

  W dniu 12 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną G5 i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Szkołę reprezentowali: Maria Torzyńska 3d, Natalia Sot 2a, Jedrzej Tatarek 2a, Zofia Jańczak 1c, Farid Chergui 1c. Naszej drużynie przyszło się zmierzyć w trudnej sztuce debatowania z drużynami z całej Wielkopolski. Debatowaliśmy na tematy następujących tez: „Wydatki na kulturę i naukę w Polsce powinny zostać ustalone na poziomie 2% PKB.”, „Stany Zjednoczone Ameryki powinny podjąć stanowcze działania w celu zjednoczenia Korei.” oraz „Turcja powinna zostać usunięta ze struktur NATO.”

 • Piłkarze ręczni wicemistrzami powiatu

  9 listopada   w sali sportowej liceum odbył się finałowy mecz o mistrzostwo  powiatu w piłce ręcznej chłopców, w którym  spotkały się drużyny liceum i CKZiU. Niesopdzianki nie było. Drużyna gości miała więcej atutów, które zdecydowały o końcowym sukcesie. Pomimo bardzo ambitnej gry i świetnie dysponowanego w dzisiejszym meczu Marcina Kozłowskiego, licealiści przegrali 17:27 (7:9). Zespół "Hipolita" będzie reprezentował powiat w finale rejonu.

  Zespół liceum grał w składzie: Mikołaj Solarski, Maciej Nowicki, Kamil Wojciechowski, Krzysztof Kaźmierczak, Marcin Kozłowski, Kajetan Pietrzyński, Adam Łuczak, Szymon Szkudlarek, Maks Dominas, Wiktor Nowak, Stanisław Kiel, Krzysztof Kubiak, Jan Kaczmarek.                                  

 • Ponad 400 nowości w bibliotece

  Pod koniec minionego roku szkolnego nasze liceum pozyskało 11 520 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po zebraniu – od uczniów, rodziców i nauczycieli -  propozycji tytułów, które mogłyby się znaleźć na półkach naszej biblioteki, dokonano już zakupu ponad 400 nowości. Ogromna większość to pozycje wydane w 2017 lub 2016 roku. Są wśród nich powieści, zbiory opowiadań, biografie, wywiady, książki popularnonaukowe. Każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie, zapraszamy więc do skorzystania z zasobów i umilenia sobie długich jesiennych wieczorów przyjemną lekturą.

 • W Instytucie Filologii Słowiańskiej

  6 listopada grupa uczniów z klas 3c, 1b i 1a w ramach współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników Instytutu Filologii Słowiańskiej. Najpierw  młodzież wysłuchała wykładu na temat relacji polsko-tureckich. Następnie dr Wojciech Jóźwiak przybliżył uczniom historię kina bułgarskiego i pokazał rekonstrukcję bułgarskiej komedii pt. "Bułgar jest dżentelmenem". Później przyszła kolej na czarny kryminał "Zift" ("Śmieć"). Po projekcji filmu humaniści wysłuchali wykładu o polsko-czeskich stereotypach. Było i wesoło i ciekawie. Licealiści dowiedzieli się, jakich słów nie używać będąc za południową granicą, by się nie ośmieszyć lub uniknąć niezręcznych sytuacji. Poznali także  popularne wśród rodaków Szwejka dowcipy  i opinie na temat Polaków.

 • Piłkarze liceum mistrzami powiatu!

  W środę 8 listopada w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. Znakomicie spisała się reprezentacja gospodarzy, która obroniła tytuł sprzed roku zajmując pierwsze miejsce w zawodach. Drużyna liceum lepszą różnicą bramek przy tej samej liczbie zdobytych punktów wyprzedziła reprezentację "Hipolita". Tym samym licealiści reprezentować będą powiat średzki w finale rejonu, który 20 listopada odbędzie się w Jarocinie.

  Zespół liceum grał w składzie: Krzysztof Kaźmierczak, Szymon Puzicki, Wojciech Leporowski, Stanisław Kiel, Mateusz Janczar, Sebastian Lorek, Wojciech Łuczak, Jakub Maliński, Krzysztof Kubiak, Bartosz Widera.

 • Maturzyści w Warszawie

  W dniach 19-20 października klasy 3a i 3d z opiekunami: panią K. Światowy, panią M. Kaczmarek  i panią E. Sadyś, miały okazję zwiedzić stolicę. Po przyjeździe uczniowie zwiedzili m. in. Starówkę, Zamek Królewski oraz Łazienki. Zobaczyli też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwieńczenie dnia pełnego wrażeń stanowiła wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Nazajutrz odwiedzili Powązki i Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin, a przed wyjazdem wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Giełdy Papierów Wartościowych. Grupa wróciła zmęczona, ale zadowolona i bogatsza w wiedzę.

 • Tydzień Konstytucyjny

  W poniedziałek 6 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie gościła pani mecenas Magdalena Robaszyńska, która przeprowadziła zajęcia dla klasy 2c. Spotkanie dotyczyło roli konstytucji w polskim systemie prawnym oraz znaczenia praw i wolności człowieka gwarantowanych zapisami ustawy zasadniczej. Uczniowie omawiali kazusy, dyskutowali na temat praw stron w procesie sadowym oraz zadawali pytania, na które pani mecenas odpowiadała. Spotkanie było częścią Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, podczas którego prawnicy spotykają się z uczniami szkół uświadamiając im znaczenie regulacji konstytucyjnych w codziennym życiu. Dla uczniów średzkiego ogólniaka jest to kolejny element edukacji prawniczej obok zajęć przedmiotu uzupełniającego "elementy prawa", współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich "Iustitia" oraz corocznego udziału w rozprawie sądowej w charakterze publiczności.

 • Tenis stołowy

  W piątek 3 listopada w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Podobnie jak przed rokiem bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszych dziewcząt, która mimo osłabienia brakiem Weroniki Krzysztofiak, zdecydowanie wygrała obydwa mecze. 4:1 z CKZiU oraz 4:0 z ZSR. Reprezentacja chłopców po dwóch porażkach ( 3:4 z CKZiU oraz 0:4 z ZSR) zajęła trzecie miejsce w zawodach.

  Dziewczęta „Ogólniaka” awansowały do finału rejonu, który pod koniec listopada odbędzie się w Jarocinie. Gratulujemy!

  Naszą szkołę reprezentowali : Eliza Dziuba, Dominika Kujawa, Wiktoria Karaś, Wiktoria Litka, Marek Rybarczyk, Mateusz Janczar, Jakub Włodarz i Łukasz Włódarczak.

 • Światełko dla Czerwca'56

  Początek listopada to co roku czas wspominania tych, którzy odeszli. W średzkim liceum to również czas odwiedzania grobów nieżyjących profesorów i pracowników szkoły. W tym roku uczniowie złożyli również kwiaty na grobie pochowanego na średzkim cmentarzu Michała Dąbrowicza, który był jedną z ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
  Odwiedzając grób Michała Dąbrowicza średzki ogólniak włączył się w akcję „Światełko dla Czerwca’56” organizowaną przez Muzeum Powstania Poznańskiego „Czerwiec ‘56”. W jej ramach uczniowie wielkopolskich szkół odwiedzają groby ofiar antykomunistycznych wystąpień, które miały miejsce w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Akcja jest również okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 61 lat oraz upamiętnienia tych, którzy oddali życie podczas protestu „o Boga, za wolność, prawo i chleb”.

  Przypomnijmy, że Michał Dąbrowicz urodził się w 1933 roku. W 1956 roku pracował jako inspektor produkcji w Poznańskim Zjednoczeniu Robót Lądowo-Inżynieryjnych Budownictwa Przemysłowego. Jednocześnie studiował zaocznie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Poznańskiej. Podczas wydarzeń czerwcowych został postrzelony w głowę. Wskutek postrzału zmarł w poznańskim szpitalu im. Raszei.

  Światełko dla Czerwca'56 - Obrazek 1 Światełko dla Czerwca'56 - Obrazek 2 Światełko dla Czerwca'56 - Obrazek 3

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 27 listopada klasy 2b i 3b (profil biznesowo-menadżerski) wraz z wychowawcami wzięły udział w rozpoczęciu roku akademickiego 2017/2018 i wykładach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu z okazji inauguracji projektu Klasa Akademicka. Najpierw uczniowie poznali szczegóły dotyczące pisania pracy magisterskiej i licencjackiej. Następnie odbyła się uroczysta inauguracja, podczas której młodzież wysłuchała przemówienia prodziekana dr hab. Piotra Bartkowiaka.

  Bardzo ważnym punktem programu było także wręczenie nagród VI edycji konkursu fotograficznego pod tytułem Zarządzanie w obiektywie. Uczennice klasy 3b, Eliza Dłubała i Agnieszka Moroz, zajęły pierwsze miejsce za zdjęcie opatrzone tematem Selfie z k(l)asą. W dalszej kolejności klasy wysłuchały przygotowanych przez studentów Wydziału Zarządzania wykładów. Uczniowie mieli szansę zapoznać się z kierunkami studiów i kołami studenckimi proponowanymi przez Uniwersytet Ekonomiczny. Z pewnością licealiści poszerzyli swoje horyzonty i przybliżyli się do podjęcia decyzji związanej z ich dalszym kształceniem.

 • Wymiana z Francją

  W dniach 14-18 października 2017, już po raz 13., gościliśmy 21 uczniów oraz ich 3 opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły w Vitre w Bretanii we Francji. W sobotę od samego rana podekscytowani wyczekiwaliśmy naszych gości, którzy wcześniej byli dwa dni w Krakowie. Sobotnie popołudnie mieliśmy dla siebie, więc spędziliśmy je na poznaniu się oraz na pokazaniu naszego miasta.
  W niedzielę pojechaliśmy do Biskupina, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach lepienia z gliny, a także dowiedzieliśmy się trochę o życiu naszych przodków. Wszyscy dobrze się bawiliśmy spędzając razem niezwykły czas.


  W poniedziałek nasi goście zostali przyjęci przez włodarzy – burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego i starostę Marcina Bednarza. Wraz z naszymi gośćmi poznaliśmy w jaki sposób funkcjonuje Spółdzielnia Mleczarska ,, Jana'', gdzie mogliśmy spróbować wyprodukowanych w niej produktów. 
  We wtorek, z samego rana, zwiedzaliśmy stolicę Wielkopolski- Poznań. Odwiedziliśmy ICHOT Muzeum ,,Brama Poznania'', Stary Rynek, w tym Poznańskie Koziołki, Dom Bretanii oraz Muzeum Rogalowe, w którym uczestniczyliśmy w pieczeniu prawdziwych rogali świętomarcińskich. Po powrocie urządziliśmy wieczorek pożegnalny w szkole. Oglądaliśmy prezentację zdjęć, uczyliśmy się francuskich piosenek oraz podstawowych słów. Te chwile były pełne wzruszeń oraz pozytywnych emocji. W środę Francuzi uczestniczyli wraz z nami w lekcji języka angielskiego.
  W końcu nadszedł czas pożegnania. Nie mogliśmy opanować łez i chociaż było nam przykro, że to już koniec przygody w Polsce, to pocieszał nas fakt ponownego spotkania w kwietniu - tym razem we Francji.

                                                                                                                                               Uczniowie i nauczyciele LO

 • Tańcząc w ciemnościach

  Jesień tego roku zapowiada się bardzo ciekawie! Nie tylko w przyrodzie! 20 października br. grupa uczniów naszego liceum (Dyskusyjny Klub Filmowy) uczestniczyła w kolejnej edycji zajęć filmoznawczych w Instytucie Filmoznawstwa na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Tematem przewodnim tegorocznych spotkań będzie poznanie różnorodnych gatunków filmowych. Już w piątek dowiedzieliśmy się, że istnieje „krowi western”! Na dodatek obejrzeliśmy (a później omówiliśmy) oryginalny musical duńskiego reżysera Larsa von Tiera pt. „Tańcząc w ciemnościach”.

  Tak wstrząsającego filmu jeszcze nie oglądaliśmy na wcześniejszych zajęciach! To historia Czeszki zamieszkałej w USA, matki samotnie wychowującej dorastającego syna. Kobieta stopniowo traci wzrok, zmaga się z problemami finansowymi, samotnością. Wierzy,że pomagający jej ludzie mają wyłącznie dobre intencje. Ale najważniejsza okazuje się troska o wzrok syna. Do czego posunie się kochająca matka, kobieta zdesperowana, oszukana? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za miłość do dziecka? Ciekawostką jest fakt, iż główną rolę grała piosenkarska Bjork. Zapraszamy do obejrzenia tego poruszającego obrazu kina europejskiego. Długo nie można o nim zapomnieć...

 • Rajd integracyjny

  W poniedziałkowy ranek 25 września klasy pierwsze wyruszyły na rajd integracyjny do Solca. Każda klasa pokonała inną trasę. Klasa 1a szła z Chociczy przechodząc przez most kratownicowy na Warcie, klasa 1b szła z Krzykos mijając leśniczówkę na Małoszkach, a klasa 1c szła z Sulęcinka zdobywając po drodze najwyższe wzniesienie w gminie Krzykosy - Górę Konwaliową. W Solcu na kortach Wiejskiego Towarzystwa Tenisowego na wszystkich czekały kiełbaski z grilla. Chętni mogli oczywiście pograć w tenisa.

  Galeria: http://losroda.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=3

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 27 września 2017 roku klasa 2a wraz z klasami pierwszymi udała się na Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Zbiórka odbyła się o godzinie 9:00, aby już po godzinie 10:00 znaleźć się na uczelni. Na miejscu klasa 2 została podzielona na 3 grupy: pierwsza udała się do laboratorium, w celu sporządzenia kremu na bazie euceryny, zadaniem drugiej grupy było obliczanie stężenia procentowego, trzecia natomiast badała technikę analizy ilościowej  miareczkowanie. Uczniowie klas pierwszych mieli okazję uczestniczyć w wykładach, w celu poszerzenia swojej wiedzy. Następnie udali się zwiedzać laboratoria m. in. chemiczne, fizyczne i mikrobiologiczne.

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć