• Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej

  Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej

  W środę 7 listopada w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. W zawodach startowały trzy średzkie szkoły, które rywalizowały systemem „każdy z każdym”. Zdecydowanie najlepszym zespołem okazało się CKZiU, które zwyciężyło w obu meczach. Na drugim miejscu turniej ukończyła drużyna ze szkoły rolniczej, a trzecim miejscem musieli zadowolić się zwycięzcy z dwóch ostatnich lat, czyli zespół licealistów. Tym samym reprezentacja „Hipolita” reprezentować będzie powiat średzki w finale rejonu, który  odbędzie się w Jarocinie.

  Wyniki poszczególnych meczów:

  LO Środa : CKZiU  Środa    1:3

  ZSR Środa  : CKZiU Środa    0:5

  LO Środa : ZSR Środa      1:2

  Tabela końcowa:

  CKZiU Środa

  ZSR Środa

  LO Środa

  Naszą szkołę reprezentowali:

  Krzysztof Konieczny, Bartosz Opieliński, Bartosz Widera, Krzysztof Kubiak, Wojciech Łuczak, Jakub Maliński, Miłosz Gościniak, Oskar Janoś, Kacper Czaja, Filip Michalak, Bartosz Grabarkiewicz.

   

 • Wyróżniona Wiktoria

  7 listopada w sali Ośrodka Kultury odbył się XV Przegląd Pieśni Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkół Rolniczych w Środzie. Wzięła w nim udział uczennica klasy 1a, Wiktoria Gałążewska. Wykonała utwór pt. "Rozkwitały pęki białych róż"  i - choć konkurencja była spora- wyśpiewała wyróżnienie! Gratulujemy Wiktorii!

 • O dopalaczach - spotkanie z panią Anną Mendyką

  O dopalaczach - spotkanie z panią Anną Mendyką

  Dnia 5 listopada 2018r. w naszym liceum odbyło się półtoragodzinne spotkanie uczniów klasy 2a z panią Anną Mendyką z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Głównym tematem poruszanym na spotkaniu był problem zażywania dopalaczy, narkotyków oraz uzależnień wśród młodzieży. Na samym początku wykładu otrzymaliśmy do wypełnienia anonimowe ankiety dotyczące naszej wiedzy o dopalaczach, a po ich wykonaniu mogliśmy przejść do wspólnej analizy poruszanego tematu. Dowiedzieliśmy się czym tak naprawdę są dopalacze, poznaliśmy niebezpieczne skutki ich zażywania oraz zyskaliśmy cenne rady dzięki, którym łatwiej będzie nam chronić się przed nimi w codziennym życiu. Każdy z nas mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat oraz zadawać przeróżne pytania. Pod koniec spotkania obejrzeliśmy fragment filmu o dopalaczach oraz mieliśmy możliwość przetestowania okularów mających przybliżyć nam stan człowieka po spożyciu dużej ilości alkoholu. Każdy z nas mógł założyć je i opisać swoje wrażenia. 

 • Licealiści na meczu Pucharu Polski

  Licealiści na meczu Pucharu Polski

  W środę 31 października 2018 roku na stadionie 700-lecia w Środzie odbył się mecz piłki nożnej, którego stawką był awans do 1/8 Pucharu Polski. Wydarzenie bez precedensu, ponieważ jeszcze nigdy piłkarzom Polonii Środa nie udało się dojść tak daleko w tych rozgrywkach. Przy pięknej słonecznej pogodzie gospodarze rywalizowali z I - ligową Odrą Opole, której trenerem jest niedawny
  szkoleniowiec Lecha Poznań Mariusz Rumak. Co prawda średzianie nie byli faworytami tego spotkania, ale większość kibiców liczyła na niespodziankę. Stadion wypełniony był „po brzegi”. Wśród tak licznej widowni zasiadła również 90- osobowa grupa uczniów naszego liceum z klas 1 A, 1B, 1C, 2C i 3B. Co prawda mecz zakończył się minimalną porażką Polonii 0:1, ale na pewno nikt z nas nie żałował przyjścia na stadion i obejrzenia „na żywo” zmagań piłkarzy obu drużyn. Piłkarzom ze Środy należą się duże słowa pochwały za bardzo ambitną walkę do ostatniej minuty meczu, a opolanom życzymy powodzenia w następnej rundzie.

  Licealiści na meczu Pucharu Polski - Obrazek 1Licealiści na meczu Pucharu Polski - Obrazek 2  

 • Dynie i straszne przebrania

  Dynie i straszne przebrania

  W środę 31 października w średzkim LO, podczas długiej przerwy samorząd uczniowski wybierał najciekawiej przebrana osobę i najpiękniej wykrojoną dynię. Uczniowie i nauczyciele bawili się świetnie. Zwycięzcom przyznano słodkie nagrody. Nad wszystkim czuwał "strasznie" wymalowany Tomek i jego " duchfortepan".

   

   

  Dynie i straszne przebrania - Obrazek 1 Dynie i straszne przebrania - Obrazek 2Dynie i straszne przebrania - Obrazek 3Dynie i straszne przebrania - Obrazek 4

 • Konkurs wiedzy z filmów fantasy i horrorów

  Dzień 31 listopada w naszej szkole był wyjątkowy.  Uczniowie klas I i II wzięli udział w konkursie Kahoot z wiedzy z filmów fantasy oraz horrorów. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego, dlatego w konkursie trzeba było się także wykazać znajomością języka angielskiego. Emocje były niemałe, podobnie jak nagrody. Zwycięzcy otrzymali z rak Pani Dyrektor książki w języku angielskim oraz słodycze.  Kahoot został poprzedzony prezentacją przygotowaną przez Jędrzeja Tatarka, ucznia klasy IIIa , który z pasją opowiadał po angielsku o Harrym Potterze, jego fanach oraz o samej J.K. Rowling.

 • Noc multimediów

  W piątek 26 pażdziernika Samorząd Szkolny zorganizował Noc Multimediów (więcej zdjęć w galerii)

   Noc multimediów - Obrazek 1 Noc multimediów - Obrazek 2 Noc multimediów - Obrazek 3 Noc multimediów - Obrazek 4

 • Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP

  26.10.2018

  Uczniowie klasy 3b wraz z panią Marzeną Wisińską-Zadrużyńską i panią Katarzyną Światowy wzięli udział w  Inauguracji Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wszystkich zebranych powitał Prodziekan dr hab. Piotr Bartkowiak, prof. nadzw. UEP. Wykład inauguracyjny wygłosił Pan dr Dawid Garstecki. Temat wykładu szczególnie zainteresował meską część słuchaczy "Europejski rynek piłki nożnej oczami ekonomisty". Uczyć się terminów ekonomicznych takich jak pasywa, aktywa, wartości niematerialne, bilans zysków i strat na podstawie działalności kubów piłkarski wzbudził ciekawość nie tylko fanów piłki nożnej. Każdy przecież zna Real Madryt czy Cristiano Ronaldo. Podsumowaniem wykładu była odpowiedź na pytanie:

  "Co potrafi absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu?"

  • analizuję sytuację finansową podmiotu
  • podejmuje decyzje inwestycyjne
  • zarządza majątkiem podmiotu
  • myśli kreatywnie

  W drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach kół naukowych i zapoznali się z zasadami pisania prac naukowych, które przedstawił im pan dr Palicki. 

  Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP - Obrazek 1           Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP - Obrazek 2

                                                        Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP - Obrazek 3         

 • Tenis stołowy

  24.10.2018

  W środę 24 października w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Podobnie jak przed rokiem bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszych dziewcząt, która zajęła pierwsze miejsce.  W pierwszym meczu wygrała  3:0 z CKZiU i mimo porażki  1:3 z ZSR nasze zawodniczki dzięki lepszemu bilansowi „małych punktów” zdobyły tytuł mistrzyń powiatu. Reprezentacja chłopców po dwóch porażkach ( 2:3 z CKZiU oraz 0:3 z ZSR) zajęła trzecie miejsce  w zawodach. Dziewczęta „Ogólniaka” awansowały do finału rejonu, który  w listopadzie odbędzie się w Jarocinie. Gratulujemy!!!

  Naszą szkołę reprezentowali : Eliza Dziuba, Dominika Kujawa, Oliwia Frąckowiak, Wiktoria Karaś, Marek Rybarczyk, Łukasz Włódarczak, Bartosz Widera i Hubert Majchrzycki

  Tabela końcowa mistrzostw

   

  Dziewczęta

   

  1

  Liceum Ogólnokształcące

  2 punkty

  2

  CKZiU

  2 punkty

  3

  Zespół Szkół Rolniczych

  2 punkty

     Chłopcy

   

  1

  Zespół Szkół Rolniczych

  4 punkty

  2

  CKZiU

  2 punkty

  3

  Liceum Ogólnokształcące

  0 punktów

   

   

 • Turniej Debat Oxfordzkich

  Turniej Debat Oxfordzkich
  26.10.2018

  W dniach 18 i 26 października uczniowie naszego Liceum brali udział w warsztatach oraz turnieju debat oksfordzkich w ramach Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. W tym roku warsztaty i turniej rozgrywane były w Kościanie. W ramach szkolenia uczniowie poznawali sztukę umiejętności budowania argumentów, zasady wystąpień publicznych oraz podstawowe elementy erystyki i retoryki. Ponieważ wśród naszych uczniów zdecydowanie przeważali debiutanci takie szkolenie było ze wszech miar przydatne. Do praktycznego zastosowania nabytych umiejętności mieli okazję już w miniony piątek 26.10 odbył się turniej w Kościanie. Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Weronika Nowak 1b, Olga Ślebioda 1a, Daniela Bukowska 2b, Jakub Pruchniewicz 1a. Po pokonaniu drużyny z Leszna, nasza drużyna dwukrotnie przegrała z drużyną z Kościana i odpadła z dalszej rywalizacji.
  Uczestnikom gratulujemy odwagi (debatowali przy ponad 50 osobowej widowni). Nabyte doświadczenie przyda się w następnych turniejach.

  Turniej Debat Oxfordzkich - Obrazek 1

 • Powietrze takie masz - jak o nie dbasz!

  Powietrze takie masz - jak o nie dbasz!

  Zanieczyszczone powietrze, a nawet smog spowijający miejskie tereny to kwestie często poruszane w mediach. Uczniowie naszego liceum mogli na ten temat dowiedzieć się więcej dzięki warsztatom przeprowadzonym przez geologa, doktora Rafała Ratajczaka. Zajęcia odbyły się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Młodzież dowiedziała się więcej o smogu, o przyczynach powstawania zanieczyszczeń, ich wpływie na zdrowie człowieka. Prowadzący przedstawił także inne źródła energii oraz sposoby walki ze smogiem.

 • Światełko dla Czerwca'56

  Światełko dla Czerwca'56
  23.10.2018

  We wtorek 23 października uczniowie klasy 1b wzięli udział w V edycji akcji „Światełko dla Czerwca’56”. W tym celu udali się na średzki cmentarz, by zapalić znicze na grobie Michała Dąbrowicza ofiary tego antykomunistycznego zrywu polskiego społeczeństwa, który miał miejsce w Czerwcu 1956 roku w Poznaniu. Pan Michał Dąbrowicz był jedną z ponad 70 ofiar tego protestu społecznego przeciwko władzy komunistycznej w Polsce, został pochowany na średzkim cmentarzu.

 • Spotkanie z doktor Anną Skibską

  23.10.2018

  W ramach kilkuletniej już współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu nasi uczniowie mogą korzystać z rozmaitych zajęć służących rozwijaniu ich zainteresowań i poszerzaniu wiedzy. Dzieje się to nie tylko podczas wyjazdów na uczelnię, ale także w
  murach naszej szkoły. 23 października, po raz pierwszy w tym roku szkolnym, drugoklasiści i maturzyści, którzy interesują się przedmiotami humanistycznymi spotkali się z doktor Anną Skibską z Zakładu Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich. Młodsi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej m.in. na temat związków romantyzmu ze średniowieczem, renesansem, a uczniowie klasy trzeciej o poezji dwudziestolecia międzywojennego i zagadnieniach językowych z nią związanych.
  Kolejne spotkanie już za miesiąc!

 • Turniej o puchar prezesa PCK w Środzie Wlkp.

  Turniej o puchar prezesa PCK w Środzie Wlkp.

   

  20 października w sali sportowej liceum odbył się VI turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa PCK, w którym jak co roku startowała drużyna licealistów. Oprócz gospodarzy wystąpiły zespoły z CKZiU, ZSR, Szlachetnej Paczki, Firma Knott oraz Krwiodawcy Miejsko-Gminni. Podczas turnieju odbywała się zbiórka na rehabilitację chorego Piotrusia. W zbiórce bardzo aktywnie wzięła udział młodzież z „Ogólniaka”. Kwestowało aż 20 naszych uczniów. Tradycyjnie podczas turnieju obecne były również panie z fundacji DKMS, u których można było zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

  Tabela końcowa turnieju:

  1. Firma Knott
  2. Krwiodawcy Miejsko-Gminni
  3. Szlachetna Paczka          
  4. Liceum Ogólnokształcące
  5. Zespół Szkół Rolniczych
  6. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

  Puchary zwycięskim drużynom wręczała prezes OR PCK Bogusława Deiksler, a dyplomy i medale burmistrz Wojciech Ziętkowski i Zbigniew Bagrowski.

                                                Turniej o puchar prezesa PCK w Środzie Wlkp. - Obrazek 1                Turniej o puchar prezesa PCK w Środzie Wlkp. - Obrazek 2       

   

           

   


   

 • Rocznica 20 października

  Rocznica 20 października

  20 października 2018 roku minęło 79 lat od dnia gdy Niemcy rozstrzelali na Starym Rynku mieszkańców ziemi średzkiej. Uroczystości upamiętniające to zdarzenie odbyły się na Starym Rynku. Poprzedziła je msza święta w Kolegiacie. Pani Bożenna Urbańska Prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego przypomniała te wydarzenia. Odbył się również apel zamordowanych Średzian. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę jako dowód pamięci.

  Rocznica 20 października - Obrazek 1Rocznica 20 października - Obrazek 2Rocznica 20 października - Obrazek 3 Rocznica 20 października - Obrazek 4

 • Licealiści pomogli w pobiciu rekordu w RKO

  16.10.2018

   Licealiści pomogli w pobiciu rekordu w RKO - Obrazek 1 Licealiści pomogli w pobiciu rekordu w RKO - Obrazek 2

  PCK Oddział Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej

  16 października – w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - OR PCK  i Szkoła Podstawowa nr 3 byli organizatorami średzkiego bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.
  Inicjatywa ta – koordynowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – miała zasięg ogólnopolski.
  W Środzie rok temu w przedsięwzięciu tym uczestniczyło 108 osób, w tym roku było ich aż 306. 
  Zgodnie z hasłem towarzyszącym temu dniu: "Każdy z nas - i duży, i mały zna pierwszej pomocy zasady", RKO wykonywali zarówno seniorzy – przedstawiciele Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Środzie Wielkopolskiej, jak i najmłodsi – przedszkolaki z przedszkola „Kasztanowy ogród”. Byli również uczniowie średzkich szkół: Liceum Ogólnokształcącego (klasa I A  z nauczycielem EDB panem Tomaszem Kaczmarkiem), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Szkoły Podstawowej  nr 2 oraz SP3. 
  Przygotowanie bicia rekordu było możliwe dzięki wsparciu wielu osób i instytucji, którym organizatorzy serdecznie dziękują. 
  Do zobaczenia za rok! Być może będzie nas wówczas jeszcze więcej, dzięki czemu wspólnie pokażemy społeczeństwu, jak ważny jest temat pierwszej pomocy.

  16 października – w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - OR PCK i Szkoła Podstawowa nr 3 byli organizatorami średzkiego bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.
  Inicjatywa ta – koordynowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – miała zasięg ogólnopolski.
  W Środzie Wlkp. rok temu w przedsięwzięciu tym uczestniczyło 108 osób, w tym roku było ich aż 306. 
  Zgodnie z hasłem towarzyszącym temu dniu: "Każdy z nas - i duży, i mały zna pierwszej pomocy zasady", RKO wykonywali zarówno seniorzy – przedstawiciele Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Środzie Wielkopolskiej, jak i najmłodsi – przedszkolaki z przedszkola „Kasztanowy ogród”. Byli również uczniowie średzkich szkół: Liceum Ogólnokształcącego (klasa I A z nauczycielem EDB panem Tomaszem Kaczmarkiem), Centrum Kształcenia Zawodowego  i Ustawicznego, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz SP3. 
  Przygotowanie bicia rekordu było możliwe dzięki wsparciu wielu osób i instytucji, którym organizatorzy serdecznie dziękują. 
  Do zobaczenia za rok! Być może będzie nas wówczas jeszcze więcej, dzięki czemu wspólnie pokażemy społeczeństwu, jak ważny jest temat pierwszej pomocy.

 • Liga lekkoatletyczna

  Liga lekkoatletyczna

  10 października br nasza drużyna dziewcząt w I rzucie ligi lekkoatletycznej w Poznaniu  spisała się znakomicie. W punktacji drużynowej, po podliczeniu punktów za wyniki indywidualne, zajęliśmy I miejsce na 61 szkół startujących.
  Wyniki Ligi LA z naszego województwa zostaną uwzględnione w klasyfikacji ogólnopolskiej, która kwalifikuje 12 najlepszych w skali
  kraju zespołów dziewcząt i chłopców do finału ogólnopolskiego.
  Czego z całego serca życzymy.

  Gratulujemy i życzymy dostania się do finału ogólnopolskiego.

  Liga lekkoatletyczna - Obrazek 1Liga lekkoatletyczna - Obrazek 2

 • Grając w mieście powstańców

  Grając w mieście powstańców

  Setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego jest coraz bliżej. Coraz częściej przypominają nam o tym różne wydarzenia, trównież na terenie Środy. W piątek, 5 października br., uczennice naszego liceum wzięły udzial w grze miejskiej zorganizowanej przez średzkie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

  Uczennice klasy 1b: Marta Głogowska, Zofia Małek, Wiktoria Sierszyńska, Zuzanna Szczepanik, wraz z opiekunem panem Krystianem Błochem, stawiły czoła zadaniom stawianym przez organizatorów gry. Po zgromadzeniu się nieopodal Ośrodka Kultury na wszystkie grupy biorące udział w rozgrywkach czekały specjalne mapy, które miały prowadzić uczestników do miejsc związanych z powstaniem. Jednym z tych miejsc było nasze liceum (za sprawą naszych patronów, a zarazem bohaterów gry). Oprócz tego uczniowie odwiedzili miejsca na średzkiej starówce oraz w kwaterze powstańców na średzkim cmentarzu. Wszędzie tam czekały zadania do wykonania, które wymagały różnych umiejętności - poszukiwania informacji, kreatywności, wiedzy historycznej oraz orientacji w terenie. Uczennice poradziły sobie sprawnie z wszystkimi pytaniami. Na zakończenie  można było wysłuchać przedstawienia patriotycznego na terenie Ośrodka Kultury oraz posilić się obiadem. Choć nasza reprezentacja nie była na trzech pierwszych wyróżnionych miejscach, to cała grupa zgodnie uznała siebie jako "mentalnych zwycięzców".

  Pragniemy przekazać nasze podziękowania dla organizatorów tego wydarzenia oraz wszystkich osób pomagających w nim za poświęcony czas i umożliwienie połączenia dobrej zabawy z pozyskiwaniem wiedzy historycznej. 

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć