• Nabór do klasy sportowej

  Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. przy współpracy z KS Polonia Środa Wlkp., ogłasza nabór do klasy sportowej dla uczniów po szkole podstawowej (rocznik 2004) 

  Szczegółowe informacje pod nr tel. 601 858 331

  Regulamin_przyjec_do_klasy_sportowej.pdf

  https://www.facebook.com/poloniasroda/ 

 • STRAJK NAUCZYCIELI
  Szanowni Państwo!

  Akcja strajkowa jest kontynuowana.

  Zajęcia od poniedziałku 15 kwietnia 2019 do odwołania nadal są zawieszone.

  Szkoła nie będzie miała możliwości zapewnienia zajęć opiekuńczo-wychowawczych ani dydaktycznych.

  Na bieżąco będziemy Państwa informować o podejmowanych decyzjach i ewentualnych zajęciach w e-dzienniku

 • Nabór do szkoły w roku szkolnym 2019-2020

  Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich będzie prowadzić nabór do 7 klas pierwszych.

  Oferta trzech klas będzie skierowana do absolwentów gimnazjów.

  Oferta czterech kolejnych klas będzie skierowana do uczniów szkół podstawowych.

  Szczegółowe informacje w zakładce oferta edukacyjna 2019/2020

   

 • Spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Paneckim

  Spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Paneckim
  10.04.2019

  10 kwietnia 2019 roku odbyło się spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Paneckim. Pan Profesor jest absolwentem naszej szkoły z roku 1969 oraz fundatorem nagrody dla Najlepszego Historyka. Specjalizuje się w historii najnowszej. Pełni funkcje: kierownika Katedry Europeistyki w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Pracy Socjalnej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, sekretarza Komisji Historii Wojskowej Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Historyków Wojskowości. Był prorektorem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W teleturnieju "Wielka gra" był przeważnie ekspertem w tematach historycznych, głównie z XX wieku. Od 2001 roku do 2006 roku (do końca emisji teleturnieju) był przewodniczącym jury w tym teleturnieju. Podczas spotkania Pan Profesor mówił o swoich zainteresowaniach i pasjach, o pracy oraz wspominał pobyt w liceum. Uczniowie mieli okazję zadać pytania i poznać tak znaną postać. Panu Profesorowi podczas wizyty towarzyszyła żona, również absolwentka naszego liceum. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze a wspomnienia Pana Profesora bezcenne dla uczniów.

  Spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Paneckim - Obrazek 1           Spotkanie z prof. dr hab. Tadeuszem Paneckim - Obrazek 2  zdjęcia Alan Pankowski

 • Komenda Policji w Środzie Wlkp. - informacja o naborze do Policji

  Komenda Policji w Środzie Wlkp. - informacja o naborze do Policji
  10.04.2019

  Jeżeli jesteś zainteresowany pracą w policji?

    kliknij w link - dowiesz się więcej !

   http://www.sroda-wielkopolska.policja.gov.pl/w25/informacje/praca/208229,Przyjdz-lub-zadzwon-Porozmawiamy-o-zatrudnieniu.html 

   

 • Drzwi Otwarte LO

  Zapraszamy do galerii.

 • Maraton Matematyczny - poziom rozszerzony

  Maraton Matematyczny - poziom rozszerzony

  Dnia 06.04.2019 podczas Drzwi Otwartych odbył się w naszym liceum Maraton Matematyczny dla maturzystów z klasy 3b i 3d. Uczniowie przez 180 minut rozwiązywali zadania maturalne z matematyki z poziomu rozszerzonego. Zadania te były zróżnicowane pod względem stopnia trudności, niektóre wymagały od ucznia innowacyjnego sformułowania rozwiązania. Maraton Matematyczny był okazją do przekrojowego sprawdzenia wiedzy i umiejętności wymaganych na egzaminie maturalnym, pozwolił też na oswojenie się z formułą tego egzaminu. Wszystko to pozwoli uczniom jak najlepiej napisać egzamin maturalny z matematyki w maju. 

  Życzymy im powodzenia!

 • Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - etap wojewódzki

  Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - etap wojewódzki
  06.04.2019

  Aleksandra Marciniak z klasy 2b, Natalia Sot i Jędrzej Tatarek z klasy 3a po eliminacjach szkolnych, na których uzyskali powyżej 80 % porawnych odpowiedzi wzieli udział w etapie wojewódzkim XXXIV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w Poznaniu. Konkurencja była bardzo duża, a test wiedzy bardzo trudny, tylko 9 osób uzyskało wymagane minimum punktów. Nasi uczniowie nie zakwalifikowali do dalszego etapu, ale należą się im olbrzymie gratulacje, ponieważ nie wiele szkół miało po trzech reprezentantów.

  Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - etap wojewódzki - Obrazek 1        Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - etap wojewódzki - Obrazek 2     Olimpiada Wiedzy Ekologicznej - etap wojewódzki - Obrazek 3

 • XIX Powiatowy Konkurs Logicznego Myślenia

  XIX Powiatowy Konkurs Logicznego Myślenia

  4 kwietnia odbyła się już 19. edycja Powiatowego Konkursu Logicznego Myślenia. W rywalizacji uczestniczyło 8 trzyosobowych drużyn z 4 szkół średzkich. Nasza drużyna w składzie: Krzysztof Fraś, Patryk Piec i Sławomir Pluciński zdobyła II miejsce. Niestety nie udało się obronić mistrzowskiego tytułu z ubiegłego roku, chociaż należy wspomnieć, iż chłopcy oddali pracę zdecydowanie najwcześniej. W rywalizacji uczestniczyła także druga drużyna licealna w składzie: Aleksandra Jaguś, Wiktoria Jastrząb, Marek Rybarczyk.
   

 • Badanie Map

  Badanie Map
  01.04.2019

  1 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) dr Tomasz Panecki (Uniwersytet Warszawski) przeprowadził z uczniami Liceum badania w ramach projektu badawczego pt. „Ewaluacja metod prezentacji kartograficznej w kontekście percepcji mapy i efektywności przekazu informacji” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Projekt jest realizowany w latach 2017-2020 w Zakładzie Geoinformatyki, Kartografii i Teledetekcji na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przez zespół kartografów, nauczycieli akademickich.
   
  Badania dotyczyły czytelności i efektywności różnych metod prezentacji kartograficznej stosowanych na mapach. W trakcie badań uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania towarzyszące mapom wyświetlanym na ekranie komputera w specjalnie zaprojektowanej aplikacji komputerowej. W dalszych etapach projektu analizowana będzie poprawność udzielanych odpowiedzi, czas odpowiedzi, a także oceny osób badanych na temat oglądanych map. Badania przyczynią się do lepszego zrozumienia zagadnienia efektywności w kartografii oraz pozwolą opracowywać lepsze i czytelniejsze mapy. Wyniki będą prezentowane na konferencjach naukowych, m.in. podczas Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej w Tokio (lipiec 2019) oraz w czasopismach naukowych i popularnonaukowych.
   

 • Festyn Naukowy w SP3

  Festyn Naukowy w SP3

  30 marca 2019r w Szkole Podstawowej Nr 3 odbył się Festyn Naukowy. Uczniowie klas politechnicznych  wraz z opiekunem p. Ewą Sadyś przekonywali, że programowanie i konstruowanie robotów wcale nie jest takie trudne. Marcin Wojewodzic prezentował stworzone przez siebie konstrukcje i Lofi Roboty oparte na platformie programistycznej Arduino. Z kolei Daria Kubacka i Kornelia Nowacka uczyły jak napisać własny program w aplikacji PixBlocks, która jest kompleksowym środowiskiem dostosowanym  do każdego etapu edukacji informatycznej. PixBlocks jest narzędziem wykorzystywanym zarówno do nauki samodzielnej, jaki i nauki w szkole. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno starszych jak i młodszych przyszłych programistów.

  Festyn Naukowy w SP3 - Obrazek 1 Festyn Naukowy w SP3 - Obrazek 2 Festyn Naukowy w SP3 - Obrazek 3 

 • Szkolny Konkurs Mitologiczny

  Szkolny Konkurs Mitologiczny

  We wtorek 19 marca odbył się szkolny konkurs mitologiczny. Wzięło w nim udział czternastu uczniów. 28 marca ogłoszono uroczyście wyniki. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom, ale prawdziwymi znawcami mitologii greckiej okazali się: Dominik Kaczkowski z kl. II B, który zajął I miejsce, Marta Głogowska (II miejsce) i Zofia Małek (III miejsce). Obie dziewczyny są uczennicami klasy IB.
  Zwycięzcom gratulujemy!

 • Mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych

  Mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych

   

  W środę 27 marca w parku „Łazienki” w Środzie odbyły się mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych. Bardzo dobrze spisali się uczniowie naszego liceum, którzy pomimo nieobecności Sary Neumann, Martyny Jankowskiej i Zuzanny Nowak zdobyli aż 7 medali. Najlepiej zaprezentowały się dziewczęta: Julia Korcz, która wygrała kategorię klas pierwszych i Oliwia
  Frąckowiak – zwyciężyła w kategorii klas drugich i trzecich.
  Ponadto srebrne medale zdobyli: Roksana Poll i Jakub Felmann , a brązowe: Wiktoria Pruchniewicz, Michał Kaczmarek i Mateusz Janczar.
  Pozostałe miejsca naszych zawodników:

  Beata Nowak – IV miejsce
  Natalia Sot – IV miejsce
  Kacper Juskowiak – VI miejsce
  Jan Kiel – VII miejsce
  Filip Kowalewski – VIII miejsce
  Dawid Lisiewicz – IX miejsce
  Miłosz Gościniak – X miejsce
  Adrian Salamon – XI miejsce
  Sławomir Pluciński – XI miejsce
  Wojciech Borwin – XII miejsce
  Cezary Ignaszak – XIV miejsce

  Wszystkim zawodnikom gratulujemy!

  Mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych - Obrazek 1    Mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych - Obrazek 2    Mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych - Obrazek 3    Mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych - Obrazek 4

 • Spotkanie z absolwentem.

  Spotkanie z absolwentem.

  Nasza szkoła może poszczycić się wieloma wspaniałymi absolwentami. Są wśród nich znani ludzie nauki, muzycy, sportowcy. Są także tacy, którzy - mimo młodego wieku - osiągnęli wiele w innychdziedzinach życia.
  27 marca uczniowie klas pierwszych spotkali się z Marią Stefaniak, absolwentką z roku 2011. Marysia, mieszkająca w tej chwili w Tajpej - stolicy Tajwanu - opowiedziała o tym, czym zajmowała się po ukończeniu liceum. Licealiści usłyszeli o pracy Marysi jako au pair w Stanach Zjednoczonych, o studiach na kierunku stosunki międzynarodowe, praktykach m.in. w Ambasadzie RP w Pekinie oraz o tym, jak trafiła na Tajwan. Opowieść urozmaicona została prezentacją przedstawiającą miejsca, które zwiedziła
  Maria. Wszystkich urzekły fotografie przepięknych krajobrazów tajwańskich oraz - Marysi - która jako Europejka - wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców wyspy, czego dowodem są propozycje pracy. Marysia wzięła udział w programie telewizyjnym przybliżając w nim Polskę i jej zwyczaje. Jest także zatrudniana w reklamie oraz filmach. Dodatkowo zajmuje się promowaniem Polski wśród Tajwańczyków, gdyż współpracuje z biurem podróży i organizuje wycieczki do Polski.
  Młodzież z zainteresowaniem słuchała swojej starszej koleżanki, która zwróciła też uwagę na to, że często musiała o siebie "zawalczyć", samodzielnie podejmować ważne decyzje. Zapewne spotkanie z Marią dla wielu będzie inspiracją do tego, by pójść w jej ślady albo - tak samo jak ona - świadomiekierować swoim rozwojem.

 • Spotkanie z prof. dr hab. Bolesławem Andrzejewskim

  Spotkanie z prof. dr hab. Bolesławem Andrzejewskim
  26.03.2019

  Spotkania z nietuzinkowymi ludźmi stanowią tradycję średzkiego „ogólniaka”. Z pewnością jednym z nich jest absolwent szkoły, fundator nagrody dla najlepszego humanisty prof. Bolesław Andrzejewski. Ten znany badacz, germanista niezwykle barwnie opowiadał o swej drodze naukowej, zainteresowaniach m.in. filozofią języka, antropologią filozoficzną czy teorią i filozofią komunikacji. W dowcipnych anegdotach wspominał rodziców, których imieniem nazwał 2 nagrody przyznawane wybitnym w dziedzinie humanistyki uczniom. Licealiści z wielkim zainteresowaniem słuchali o badaniach naukowych prof. B. Andrzejewskiego, zagranicznych projektach, w których
  bierze udział, publikacjach dotyczących, np. filozofii skandynawskiej. Przede wszystkim jednak zachęcał do wytężonej pracy, rzetelnej nauki i realizowania swych życiowych pasji.

 • Mistrz Ortografii - konkurs powiatowy

  Mistrz Ortografii - konkurs powiatowy

  26 marca br. odbył się powiatowy konkurs o tytuł Mistrza Ortografii. Wzięli w nim udział uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych. Do rozgrywki przystąpiło 14 osób. Musiały one zmierzyć się z dyktandem pełnym ortograficznych
  zawiłości. Organizatorki konkursu – p. Agnieszka Kaczmarek, p. Marlena Szymańska – z satysfakcją przyznały, iż poziom tegorocznych rozgrywek był bardzo wysoki. Uczniowie popełnili niewiele błędów. A zwycięzcami zostali: I miejsce – Maja Janus z kl. 8. ZSA, II miejsce – Maria Kowalska z kl.8. Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Keglik” , III miejsce – Kalina Chorzęparównież z „Keglika”.

 • Miłe spotkanie

  Miłe spotkanie
  26.03.2019

  26 marca nauczyciele spotkali się z Panią Genowefą Czerniagą, emerytowaną nauczycielką biologii w naszej szkole. Uczyła wiele pokoleń licealistów. Pani Czerniaga wyprowadza się ze Środy i odwiedziała nas, żeby się pożegnać. Wizyta Pani Czernagi zbiegła się ze spotkaniem Pana prof. dr hab. Bolesława Andrzejewskiego z młodzieżą. Okazało się, że Pan Andrzejewski był również uczniem Pani Czerniagi.

  Miłe spotkanie - Obrazek 1    

 • Z wizytą w Instytucie Filologii Słowiańskiej

  25 marca humaniści z naszego liceum po raz kolejny wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM. Najpierw dr hab Wojciech Jóźwiak opowiedział o monetach z punktu widzenia filologa. Następnie głos zabrał dr hab Osman Firat Bas. Zabrał uczniów w podróż po Stambule i Ankarze. Młodzież miała okazję obejrzeć zdjęcia oraz film ukazujący dwa miasta, o których opowiadał doktor. Podsumowaniem spotkania był film dokumentalny "Kedi- sekretne życie kotów".

 • Pola Nadziei

  Pola Nadziei

  W sobotę 23 marca po raz szósty Stowarzyszenie „Hospicjum im. Piotra Króla” zorganizowało kwestę uliczną, która przyniosła rekordowy wynik. Zebrano łącznie 16600zł. Jak co roku na ulice Środy wyszli szkolni wolontariusze, który za każdy przysłowiowy grosz wręczali ofiarodawcom żonkile, a dla najmłodszych -żółte i błękitne baloniki z „łapką”. W akcji wzięła udział bardzo liczna, bo aż 25- osobowa grupa naszych licealistów. Rekordowa kwota uzyskana z tegorocznej zbiórki przerosła oczekiwania organizatorów. Barbara Król, prezes Stowarzyszenia dziękuje wolontariuszom za ichpoświęcenie oraz mieszkańcom Środy i powiatu za ich hojność.

  Pola Nadziei - Obrazek 1    Pola Nadziei - Obrazek 2    Pola Nadziei - Obrazek 3   Pola Nadziei - Obrazek 4

 • CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W POZNANIU

  CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W POZNANIU

  Uczniowie klasy 3a i klas drugich z grup biologicznej i chemicznej,  w ramach projektu Ministerstwa Zdrowia - „zdrowiejestnajważniejsze” mieli okazje zwiedzić Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu. Po CSM oprowadzali: kierownik CSM dr n. med. Łukasz Gąsiorowski i mgr Piotr Ziemak, niektórzy mogli spróbować swoich sił wykonując podstawowe badania; pomiar tętna, podłączenie EKG. Trudno opisać doskonałość CSM – to trzeba zobaczyć.  Symulacja medyczna to obecnie najbardziej rozwijający się dział edukacji medycznej z wykorzystaniem nowych technologii i najbardziej zaawansowanych technicznie symulatorów człowieka. W warunkach laboratoryjnych stwarza się możliwość wielkokrotnego wsłuchania się w zaburzenia oddychania, rytmu serca, umożliwia ćwiczenie wykonywania zabiegów intubacji, wkłucia dożylnego zarówno u dorosłych jak i niemowląt oraz wiele innych zabiegów. Studenci UM wykonują operację, odbierają porody,  jako ratownicy medyczni mają do dyspozycji w pełni wyposażony ambulans. Wszystkie wykonywanie zabiegi na symulatorach są rejestrowane kamerami, a następnie omawiane z kadrą dydaktyczną UM. Nowością w poznańskim CSM są zajęcia z udziałem Standaryzowanych Pacjentów (aktorów) w specjalnie do tego zaprojektowanych pomieszczeniach. “Pacjenci” posiadają zarówno umiejętności aktorskie, kształcone pod okiem reżysera, jak i możliwość oceny postępowania studenta oraz przekazywania mu informacji zwrotnej, co ma ogromny wpływ na prawidłowy przebieg procesu kształcenia oraz pozwala na jednoczesne nauczanie zarówno odpowiedniej komunikacji (m.in. zbierania wywiadu, edukacji pacjenta, przekazywania niepomyślnych informacji itd.), jak i szerokiego spektrum umiejętności praktycznych (badanie przedmiotowe, wybrane procedury medyczne). CSM w Poznaniu ma powierzchnię 2700 m2, 16 standaryzowanych pomieszczeń, salę operacyjną, salę porodową, salę intensywnej terapii, SOR, ambulans, samochód ewakuacyjny, mieszkanie. 

   

  CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W POZNANIU - Obrazek 1             CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W POZNANIU - Obrazek 2     CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W POZNANIU - Obrazek 3    CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ W POZNANIU - Obrazek 4

   

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć