Licealiści uczcili Święto Niepodległości uroczystym apelem zakończonym wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Oflagowany budynek, młodzież ubrana w barwy narodowe pokazują jak ważne są symbole narodowe dla współczesnego młodego człowieka. W Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich był nie tylko apelu. Nauczyciele historii zorganizowali szkolny konkurs wiedzy historycznej związanej z odzyskaniem niepodległości i powstaniem II Rzeczpospolitej. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy podjęły rywalizację w Kahoot, quiz wiedzy przy wykorzystaniu smartfonów wymaga nie tylko wiadomości, ale również refleksu. Zwyciężyła drużyna klasy 1 H w składzie: Mateusz Dziadek, Jan Vićik oraz Michał Bączkiewicz. Pozostałe miejsca na podium przypadły drużynom z klas: 1B i 1 F.
Liceum biało-czerwone
Wykłady na UE w Poznaniu
Klasy biologiczne pogłębiają swoją wiedzę biologiczną i chemiczną uczestnicząc w licznych wykładach i laboratoriach w Instytucie Nauk o Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Tym razem w spotkaniu uczestniczyły klasy drugie (grupa z rozszerzoną biologią). W pierwszej części spotkania prowadzonym przez dr hab. Renatę Dobrucką, dowiedzieliśmy się o wpływie opakowań na produkty, o szkodliwości produktów sprowadzanych z Chin (m.in. z Aliexpress), o wysokim zawartości ftalanów w chińskich zabawkach i odzieży. W drugiej części spotkaliśmy się z dr hab.inż. Magdaleną Kaźmierczak i zajmowaliśmy się trudnym do zdefiniowania zagadnieniem jakości.
"Lekcja w kinie"
7 listopada uczniowie klas 2b i 2c wzięli udział w niezwykle ciekawej i wartościowej lekcji „Jak podbiliśmy Hollywood. Polacy w światowej kinematografii”. Miała ona miejsce w poznańskim Multikinie. W jej trakcie przyjrzeli się wkładowi polskich twórców w światową kinematografię. Zapoznali się z przywołanymi tytułami najważniejszych polskich filmów docenionych i nagrodzonych na świecie za nowatorski język filmowy. Zdobyli podstawową wiedzę o sukcesach i znaczeniu polskiej kinematografii w kształtowaniu historii współczesnego filmu. Obejrzeli sylwetki polskich twórców filmowych nagrodzonych Oscarami: reżyserów, operatorów obrazu, kompozytorów. Zobaczyli fragmenty najbardziej docenionych dzieł i poznali tytuły najnowszych polskich filmów, które zbierają laury na międzynarodowych festiwalach. Zrozumieli, w jaki sposób cenzura ingerowała w przeszłości w polskie filmy wysyłane na międzynarodowe festiwale i dowiedzieli się także, jakie znaczenie mają nasze dzieła w kształtowaniu historii i kultury.
Po lekcji wzięli udział w projekcji filmu inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami „Carte blanche”, który opowiada historię lubelskiego nauczyciela, ukrywającego przed światem poważną chorobę. Film Jacka Lusińskiego stanowi świadectwo bezpardonowej walki z przeciwnościami losu i ogromnej siły, jaką niesie pozytywne nastawienie do życia.
Piłkarze ręczni wicemistrzami powiatu
7 listopada w sali sportowej liceum odbył się finałowy turniej o mistrzostwo powiatu w piłce ręcznej chłopców z udziałem czterech drużyn: CKZiU Środa, ZSA Środa, ZS z Nowego Miasta i LO Środa. Zespoły grały systemem „każdy z każdym”, a awans do finału rejonu mógł wywalczyć tylko zwycięzca turnieju. Zdecydowanym faworytem była drużyna „Hipolita” mająca w swoim składzie większość zawodników Polonii Środa i jak się okazało później faworyci nie zawiedli, wygrywając wszystkie mecze. Naszym zawodnikom również należą się brawa, szczególnie za pokonanie mocnego zespołu ZSA.
Wyniki poszczególnych meczów:
ZSA Środa : ZS Nowe Miasto 18:13
LO Środa : CKZiU Środa 7:15
LO Środa : ZSA Środa 15:12
CKZiU Środa : ZS Nowe Miasto 29:3
LO Środa : ZS Nowe Miasto 16:8
CKZiU Środa : ZSA Środa 10:8
Tabela końcowa turnieju:
- CKZiU Środa
- LO Środa
- ZSA Środa
- ZS Nowe Miasto
Nasza drużyna grała w składzie: Maksymilian Dominas, Adam Łuczak, Mikołaj Solarski, Patryk Ostrowski, Szymon Szkudlarek, Michał Nowicki, Miłosz Gościniak, Kacper Rybarczyk Jan Kiel, Igor Markiewicz, Antoni Forycki, Kamil Baranowski, Jakub Felman, Jan Kasprzyk, Mikołaj Graczyk.
II miejsce Wiktorii w XVI Międzypowiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenek Patriotycznych
W tym roku odbyła się już 16.edycja Przeglądu Pieśni i Piosenek Patriotycznych, którego organizatorem jest Zespół Szkół Rolniczych pod patronatem Starosty Powiatu Średzkiego i Burmistrza Miasta i Gminy Środa Wielkopolska. Rywalizacja ma charakter międzypowiatowy, biorą w niej udział uczniowie z powiatów średzkiego, śremskiego, poznańskiego i jarocińskiego. Uczennica klasy 2a, Wiktoria Gałążewska zdobyła swoją piosenką "Mury" Jacka Kaczmarskiego zaszczytne drugie miejsce. W zeszłym roku Wiktoria także osiągnęła sukces, zdobywając wówczas wyróżnienie. Gratulujemy!
Wizyta w MPECWIK-u
4 listopada br. uczniowie klasy IH wraz z wychowawcą wzięli udział w lekcji dotyczącej funkcjonowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Wodociągów i Kanalizacji w Środzie przeprowadzonej przez pracowników Wodociągów na ul. Kórnickiej. Oprócz ciekawej prezentacji o gospodarce wodnej w naszym mieście, uczniowie mieli możliwość obejrzenia stacji , ujęcia wody oraz bioindykatorów czystości wody - małży, które wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów.
Dzień Dyni w LO
W czwartek w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dyni. Uczniowie i nauczyciele mogli przyjść tego dnia przebrani. Pomysłów na przebranie było mnóstwo, charakteryzacja uczniów była tak niesamowita, że przerosła oczekiwania organizatorów. Wygrał Nikodem Cichowlas z 1c, drugie miejsce zdobyła Wanessa Betler z klasy 2c, a wyróżnienia otrzymali Aleksander Majcherek z klasy 1d i Małgorzata Bartkowiak z klasy 1c. Tego dnia licealiści brali udział w Kahoot na temat amerykańskiego święta Haloween,a przy okazji podszkolili swój język angielski. Zwycięzcami Kahoot zostali Agnieszka Płuciennik z klasy 2c oraz Marcin Kaczor z klasy 1d.
Uniwersytecki piątek licealistów
W piątek 25 października, uczniowie klas trzecich wzięli udział w Dniach Kandydata na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie wydziały UAM prezentowały swoją ofertę w jednym miejscu. Licealiści wraz z wychowawcami panią Agnieszką Kaczor, Mileną Bianek i Marzeną Wisińską-Zadrużyńska skorzystali z bogatej listy wykładów i pokazów. Impreza odbywała się w dwóch budynkach; na Wydziale Historii i Wydziale Chemii. Uczniowie, którzy myślą już o dalszym drodze edukacyjnych i wkrótce będą dokonywać ważnych wyborów mogli poczuć się w dniu jak studenci. Dni Kandydata odbywały się na Morasku – nowoczesnym kampusie uniwersyteckim, gdzie znajduje się większość wydziałów UAM, które również można było zwiedzić.
Pierwszoklasiści, w tym dniu odebrali indeksy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Klasa medyczno-przyrodnicza z wychowawcą Panią Agnieszką Szymańską –Michalak i Panią Natalią Olkiewicz wysłuchali wykładu Pani dr inż. Aliny Matuszak-Flajszman prof.UEP, króra jest dyrektorem Studiów UEP Instytutu Nauk o Jakości. Wszyscy uczniowie otrzymali indeksy od Pani Profesor, zwiedzili laboratoria i już wkrótce wezmą udział w pierwszych zajęciach, przez trzy lata będą zdobywać zaliczenia z warsztatów i wykładów podobnie jak studenci. W listopadzie zajęcia na UEP pod patronatem Instytutu Zarządzania rozpocznie również klasa pierwsza biznesowo-menadżerska.
1
Pomagamy średzkiemu schronisku
Nasza szkoła często bierze udział w wielu akcjach charytatywnych, m.in. pomagamy średzkiemu schronisku. Obecnie trwa zbiórka mokrej karmy dla psów i kotów, misek, koców, poduszek, której koordynatorem jest p. Marlena Szymańska. W ubiegłym roku szkolnym p. Barbara Langner zbierała pieniądze na średzkie schronisko. Obecne klasy drugie i trzecie zebrały w czerwcu łącznie 566,34zł. Za te pieniądze zakupiono miski, smycze, obroże i puszorki. Radość podopiecznych widać na załączonych zdjęciach. Dziękujemy licealistom !
Ewakuacja licealistów (spokojnie – to tylko ćwiczenia)
W czwartek 24 października punktualnie o godz. 10.05 w budynku liceum rozległ się alarm nakazujący natychmiastową ewakuację wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Powodem wszczęcia alarmu było zauważone przez jednego z pracowników zadymienia wydobywającego się ze strychu starego budynku szkoły. Po trzech minutach od rozpoczęcia sygnału alarmowego w budynku liceum oraz sali sportowej nie było już nikogo. Uczniowie i pracownicy liceum bardzo sprawnie przeszli na jedno z dwóch miejsc zbiórki. Pierwsze znajdowało się na skwerze przed głównym wejściem do szkoły, a drugie na boisku za salą sportową. Cała akcja była oczywiście przeprowadzona w ramach ćwiczeń. Po sprawdzeniu listy obecności we wszystkich klasach, uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy wrócili na kolejne lekcje. Próbna ewakuacja w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich była jednym z wielu przedsięwzięć podejmowanych w liceum, żeby zapewnić uczniom bezpieczeństwo. W tym roku szkolnym przybyło prawie 230 nowych uczniów dlatego ważne jest, żeby znali zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole. Na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klas pierwszych poznali drogi ewakuacyjne ich oznakowanie i miejsca gdzie umieszczone są informacje, podczas próbnej ewakuacji mogli sprawdzić swoją wiedzę w praktyce. Uczniowie klas drugich i trzecich przypomnieli sobie zasady przy alarmie przeciwpożarowym. Koordynatorem zespołu do spraw bezpieczeństwa w liceum jest Pan Tomasz Kaczmarek, który przygotował plan ewakuacji i koordynował całą akcję.
Rocznica 20 października-uroczystości na Starym Rynku
- 1
W niedzielę 20 października tego roku średzianie uczcili rocznicę rozstrzelania przez hitlerowców 29 mieszkańców ziemi średzkiej.
Coroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z 20 października 1939 roku kiedy to pod sądem na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej rozstrzelano 29 Polaków, mieszkańców ziemi średzkiej rozpoczęły się o godzinie 12.45 Mszą Świętą w Kolegiacie.
Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy uroczystości w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, liczne poczty sztandarowe oraz młodzież szkolna przeszli pod Sąd Rejonowy, na którego ścianie znajduje się tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 20 października 1939 roku. Tam głos zabrała Bożenna Urbańska, prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego. Następnie odczytany został apel poległych. Podczas wymieniania nazwisk kolejnych rozstrzelanych osób członkowie Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego przynosili pod tablicę znicze. W sumie pod tablicą ustawionych zostało 29 zniczy. Ostatnim punktem sobotniej uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje.
Organizatorem tej ważnej dla średzian rocznicy kolejny raz było Średzkie Towarzystwo Kulturalne.
fot. K. Szymański
Pamiętamy! Porządkowanie grobów pracowników LO
Tradycyjnie, w okolicach Wszystkich Świętych, uczniowie liceum porządkują groby nieżyjących pracowników liceum. Zapalają znicz, kładą symboliczną różę, zgodnie z maksymą Marii Czerkawskiej:
"A choć ich życia płomień zgasł, to myśli o nich są przecież w Nas."
Poza tym, uczniowie uczestniczą w nietypowych zajęciach wiedzy o kulturze, organizowanych przez panią Marlenę Szymańską, która przybliża im historię średzkiego cmentarza.
Akcja czytelnicza w Przedszkolu "Osiedlowe Skrzaty"
Październik jest międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych - czasem, w którym bibliotekarze i uczniowie opuszczają szkolne mury i chcą zarazić innych pasją czytania. Tym razem odwiedziliśmy przedszkole "Osiedlowe Skrzaty". Jagodowym Skrzatom czytaliśmy książkę "Proszę mnie przytulić" Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Zuza i Wanessa odgrywały rolę misiów, Paweł i Eliza zajęli się animowaniem i gestykulacją. Na zakończenie przedszkolaki pokazały nam swój taniec i recytowały wierszyk, który przedstawią na pasowaniu na przedszkolaka.
Spotkanie z funkcjonariuszami Aresztu Śledczego
Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami Aresztu Śledczego w Poznaniu, kapitanem Pawłem Świetlikiem (absolwentem naszego liceum) oraz kapitanem Mirosławem Jagielskim, którzy zachęcali młodzież do podjęcia pracy w Służbie Więziennej. Opowiadali jakie kryteria musi spełniać kandydat oraz jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne. Młodzież dowiedziała się także jakie uprawnienia i zadania mają funkcjonariusze Służb Więziennych pełniąc tak ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa. Uczniów interesowało też jak wygląda dzień skazanego, co jedzą, czym się zajmują podczas odsiadywania wyroku.
VII turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa PCK
W sobotę 19 października w sali sportowej SP 3 w Środzie Wielkopolskiej odbył się VII turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa PCK. W zawodach wystąpiło 6 drużyn, w tym reprezentacja liceum. W czasie trwania turnieju wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3 zbierali pieniądze na rehabilitację małej Kornelki, a cztery wolontariuszki z naszego liceum ( Weronika Nowak z 2B, Dominika Tomczak, Paulina Pawlak i Eleonora Filozof- wszystkie z 2A )pomagały w sprzedaży losów. Nasi piłkarze musieli uznać wyższość rywali, ponieważ zajęli dopiero piąte miejsce. Zwyciężyli krwiodawcy miejsko-gminni, którzy w finale rozgromili drużynę z Prosny Kwilenia aż 5:0. Medale i dyplomy wręczali: Burmistrz Piotr Mieloch i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert, a puchary dla najlepszych drużyn prezes OR PCK w Środzie pani Bogumiła Deiksler.
Naszą szkołę reprezentowali:
Kacper Bartłomiejczak, Adam Łuczak, Bartosz Widera, Jakub Maliński, Jakub Szymczak, Wojciech Pinczak, Dawid Boniecki, Wiktor Ligocki
Licealiści pomogli pobić rekord Guinessa
16 października – w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - OR PCK i Szkoła Podstawowa nr 3 byli organizatorami średzkiego bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.
Inicjatywa ta – koordynowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – miała zasięg ogólnopolski.
W tym roku w przedsięwzięciu wzięło udział 282 osoby. W całej Polsce tego dnia w akcji uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób. Ten wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o ponad 30 tysięcy.
Zgodnie z hasłem towarzyszącym temu dniu: "Każdy z nas - i duży, i mały zna pierwszej pomocy zasady", RKO wykonywali uczniowie z SP 2, SP 3, CKZiU oraz uczniowie liceum, klasy I E i I F. Oprócz młodzieży szkolnej w akcji wzięły udział przedszkolaki z przedszkola Krasnal Hałabała, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz OSP Mączniki, Towarzystwo Średzkich Amazonek a także Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich.
Przygotowanie bicia rekordu było możliwe dzięki wsparciu wielu osób i instytucji, którym organizatorzy serdecznie dziękują.
Do zobaczenia za rok! Być może będzie nas wówczas jeszcze więcej, dzięki czemu wspólnie pokażemy społeczeństwu, jak ważny jest temat pierwszej pomocy.
Spotkanie integracyjne klas pierwszych
O tym, że nie samą nauką żyją uczniowie przekonały się klasy pierwsze podczas spotkania integracyjnego. Każda z klas w tym dniu miała wybrany kolor przewodni: niebieski, żółty, czerwony lub zielony. W szeregu konkurencji pierwszoklasiści mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności sportowe (rzut beretem na odległość, rzuty do kosza) oraz własną wiedzę na temat szkoły (rozwiązywali Kahoot o LO). Było też kilka zadań integracyjnych: kalambury czy tworzenie wiersza lub piosenki o własnej klasie. Rywalizację wygrała klasa 1f, która w nagrodę otrzymała słodkie upominki oraz dzień bez sprawdzianów i kartkówek.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy Spotkanie integracyjne klas pierwszych.
Dzień Edukacji Narodowej
Pomimo braku zajęć dydaktycznych z okazji Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele brali udział w szkoleniu dotyczącym kreatywności na lekcjach. Następnie mieli okazję zobaczyć miłą niespodziankę w wykonaniu uczniów LO - występ szkolnego chóru oraz scenkę kabaretową. W spotkaniu uczestniczyli także emerytowani pracownicy liceum.
Dzień Dawcy Szpiku - 13 października
13 października to Dzień Dawcy Szpiku – święto dawstwa szpiku i leczenia nowotworów krwi obchodzone w Polsce od 2002 roku. W dniu dawcy szpiku kostnego pokazuje się ludzi, którzy oddali szpik i komórki krwiotwórcze po to, by dać szansę chorym na powrót do zdrowia.
W naszej szkole są osoby, które zarejestrowały się w DKMS – jest to fundacja, niezależna organizacja non-profit, działająca w Polsce od 2008 roku, posiadająca status organizacji pożytku publicznego. Misją Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.
Pani Monika Kaczor wieloletni pracownik naszej szkoły, w 2016 roku zapisała się fundacji. Po kilku dniach oddała krew do badań. Pod koniec sierpnia 2018 roku dostała telefon z fundacji, że jest zgodność Jej komórek z komórkami osoby potrzebującej. Kolejne badania zgodności przeprowadzane w klinice biorcy, krew pobierana była w Środzie Wlkp., wykazały prawie 100% zgodność. Dalej były oczekiwania na poprawę stanu zdrowia biorcy, żeby mógł być przygotowany do przeszczepienia. Kiedy mogło już dojść do pobrania materiału Pani Monika zachorowała, niby zwykłe przeziębienie, a jednak trzeba było czekać aż wyzdrowieje. Stan biorcy był na tyle stabilny, że czekano ponieważ była bardzo wysoka zgodność. Wiosną 2019 doszło do pobrania komórek w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, 4 dni przed pobraniem brała hormon wzrostu dla komórek, żeby namnożyło się ich dużo. Biorca bardzo osłabiony silną chemią przygotowującą do przeszczepienia musi otrzymać dużo nowych komórek macierzystych od dawcy. Pani Monika otrzymała informację, że jej komórki macierzyste trafiły do Chorwacji, do 38- letniego mężczyzny. Kilkanaście dni temu otrzymała kolejną informację, że przeszczepienie komórek powidło się, zdrowe komórki od dawcy dostały się do szpiku kostnego biorcy i zaczęły się namnażać, czyli produkowane są prawidłowe komórki, a pacjent wraca do zdrowia. Jeszcze przez dwa lata Pani Monika jest „zarezerwowanym” dawcą do tego biorcy. Olbrzymie uznanie dla Pani Moniki Kaczor od całej społeczności szkolnej.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to okazja do podziękowań, złożenia życzeń nauczycielom, ale i dobrej zabawy. Na ten jeden dzień nauczyciele oddali władzę swoim uczniom i pozwolili się zastąpić. Zwykle metamorfozy były bardzo udane, bo uczniowie są świetnymi obserwatorami, znają typowe powiedzonka czy gesty danego nauczyciela. W sumie 12 nauczycieli mogło liczyć tego dnia na godne zastępstwo.
11 października ogłoszono także wyniki konkursu na nauczycieli w 5 kategoriach:
1) Najsympatyczniejszy: p. Milena Bianek
2) Najbardziej kreatywny: ks. Karol Świergosz
3) Najbardziej wymagający: p. Ewelina Otworowska
4) "Sokole Oko": p. Dominik Leszczyński
5) Nauczyciel Roku: p. Grzegorz Kasprzak
Archiwum Aktualności