Aktualności
Matura 2010 - deklaracje maturalne
Uczniowie, którzy ukończą szkołę w 2020, mają prawo przystapić do egzaminu maturalnego
w maju 2020 roku. Muszą złożyć pisemną deklarację przystapienia do egzaminu,
w terminie do 30 września 2019 roku roku.
Absolwenci, którzy ukończyli LO do roku szkolnego 2018-2019 włącznie, również muszą złożyć
Spotkanie z absolwentami byłej klasy 3d
W środę 25 września 2019r. uczniowie klasy 1d spotkali się z absolwentami rocznika 2019. Ośmiu absolwentów: Wojciech Borwin, Wojciech Hęćka, Marcin Chmiel, Marcin Pietrzak, Michał Śliwka, Paulina Hodór, Hanna Ławniczak, Aleksandra Jaguś opowiadało nowym uczniom liceum o swoich spostrzeżeniach na temat niedawno ukończonej szkoły. Przyznali, że byli bardzo zmęczeni mnogością powtórek w klasie maturalnej, ale znalazły one odzwierciedlenie w wysokich wynikach maturalnych. Nadto, podkreślili wagę frekwencji i planów na przyszłość. Spotkanie z absolwentami jest już tradycją naszej szkoły, absolwenci, z uwagi na wiek, lepiej motywują uczniów do pracy.
Dwa medale w Memoriale Kobielskiego
24 września na stadionie lekkoatletycznym w Żerkowie nasza trzyosobowa reprezentacja walczyła w finale Wielkopolski LZS w lekkiej atletyce, który jest jednocześnie memoriałem im. Bernarda Kobielskiego. W zawodach tych startowali uczniowie urodzeni w roku 2004 i młodsi, którzy 12 września zakwalifikowali się biorąc udział w mistrzostwach powiatu. Skromna liczebnie reprezentacja liceum spisała się bardzo dobrze zdobywając dwa medale. Na najwyższym stopniu podium stanęła Julia Biesz z klasy IB, która zwyciężyła w chodzie na dystansie 3 km. Medal brązowy w biegu na 100 m wywalczył Maciej Mikołajczak z IC, a 14 miejsce w biegu na 100 m w stawce 31 zawodniczek zajęła Paula Hamrol z klasy I F.
Wykłady na Uniwersytecie Medycznym
We wtorek pojechaliśmy na wykład prof. Marka Jóźwiaka, kierownika Oddziału Urazowo-Ortopedycznego Dziecięcego Szpitala im. W. Degi. Tematem wykładu było prawidłowe chodzenie oraz odpowiednie wykorzystywanie potencjału naszego organizmu. Na zakończenie pan profesor poinformował o możliwości zwiedzania Laboratorium Traumatologii Ruchu.
Sprzątanie świata
W piątek uczniowie klas 1b i 1c wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata". W tym roku sprzątaliśmy teren parku Planty i wokół liceum. Zebraliśmy kilka dużych worków na śmieci - najwięcej odpadów stanowiły butelki i niedopałki papierosów. Po zakończeniu sprzątania wybraliśmy się nad średzkie jezioro na podsumowanie akcji. Na zakończenie wzięliśmy udział w losowaniu nagród ufundowanych przez firmę Polipak. W efekcie Oskar Głowacki, Anastazja Lipiecka i Małgorzata Bartkowiak wzbogacili się o powerbanki.
Sukcesy lekkoatletów
XII Memoriał im. Mariana Głuszka – Mistrzostwa Wielkopolski LZS Młodzieży szkolnej w lekkiej atletyce.
W dniu 18 września jedenastoosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Memoriale lekkoatletycznym im. Mariana Głuszka. W dwunastej edycji zmagań brały udział wszystkie szkoły, które przynależą do Ludowych Zespołów Sportowych z całego województwa wielkopolskiego. Zawodnicy mieli okazję zobaczyć między innymi byłych olimpijczyków takich jak Rafał Wieruszewski (Pekin – 2008 r., Ateny – 2004 r., Sydney – 2000 r.) , Adam Kaczor (Meksyk -1968 r.) oraz Tadeusz Kulczycki (Monachium 1972 r.)
Nasi lekkoatleci brali udział w następujących konkurencjach:
Korcz Julia – kl. 2a – 1500 metrów – 1 miejsce – 5,35:73 m.
Matysiak Amelia – kl. 1g –sztafeta 4x100 metrów, 100 metrów – 24 miejsce 16,06 s.,
Poll Roksana – kl. 2b – sztafeta 4x100 metrów, skok wzwyż – 1 miejsce – 160 cm,
Rozmiarek Ew
Rocznica 17 września
17 września 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali na Łąkach Kijewskich dwudziestu jeden Polaków. Pijany żołnierz Wehrmachtu oddał strzał, który niemieccy żołnierze uznali jako prowokację ze strony Polaków. Konsekwencją wystrzału były aresztowania i egzekucja 21 mężczyzn. Upamiętniając rocznicę, uczniowie liceum uczestniczyli w obchodach. Władze miasta, Kurkowe Bractwo Strzeleckie oraz delegacje organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem, a następnie zgromadzeni przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerowali ulicami Środy na Stary Rynek.
Licealiści w „Białym Miasteczku” w ramach Dni Powiatu Średzkiego
W sobotę 14 września w Dniach Powiatu Średzkiego na Starym Rynku udział wzięli uczniowie naszego liceum. Tym razem byli to: Martyna Deska i Jakub Grzegorczyk z klasy IIIC, którzy po raz kolejny dzielili się swoim doświadczeniem w niesieniu pierwszej pomocy. Specjalnością Martyny i Kuby są resuscytacja krążeniowo-oddechowa i defibrylacja, a więc umiejętności, które powinien znać każdy człowiek. Osoba bez przygotowania medycznego, która spotka się z zatrzymaniem krążenia, musi pamiętać o tym, by jak najszybciej rozpocząć RKO i prowadzić ją tak długo, aż przyjedzie wezwana pomoc lub poszkodowany odzyska czynności życiowe. Choć największą grupą wiekową zainteresowanych RKO były oczywiście dzieci, to nie brakowało również dorosłych, którzy przysłuchiwali się instruktarzowi naszych maturzystów.
Mistrzostwa powiatu w lekkiej atletyce
W czwartek 12 września na stadionie lekkoatletycznym ZSR w Środzie odbyły się mistrzostwa powiatu w lekkiej atletyce, które były jednocześnie eliminacjami do memoriału Bernarda Kobielskiego (rocznik 2004 i młodsze) oraz memoriału Mariana Głuszka (rocznik 2002 i 2003). Nasza szkoła reprezentowana była przez 35-osobową reprezentację. Ogółem nasi uczniowie zwyciężyli w aż siedmiu konkurencjach, w dziesięciu zajmowali drugie miejsca, a w pięciu – trzecie.
100-lecie Policji z udziałem licealistów
W piątek 6 września na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej odbyły się obchody Święta Policji. Miały one szczególną oprawę, gdyż w tym roku przypada 100-lecie powołania Policji Państwowej. Wśród zaproszonych gości była dyrektor liceum pani Katarzyna Światowy. W uroczystości wzięli również udział działacze PCK i HDK z pokazem pierwszej pomocy i konkursami. Przedstawicielami naszego liceum były dziewczęta z klasy II B – Zosia Kuźniewska i Marta Głogowska, które uczyły jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u osób z zatrzymanym krążeniem krwi.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Tradycyjnie, z początkiem września, rozpoczął się nowy rok szkolny. Ten rok jest jednak wyjątkowy, gdyż nasze LO przywitało aż 8 nowych klas pierwszych.
Wśród zaproszonych gości byli pan Ernest Iwańczuk - Starosta Powiatu Średzkiego, pani Anna Pruchniewicz Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Emilia Ostrowska Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków LO, Jędrzej Tatarek - laureat Nagrody dla Najlepszego Maturzysty rocznika 2019 wraz z rodziną.
80 rocznica wybuchu II wojny światowej
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli o to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. O godz. 10.00 w średzkiej Kolegiacie została odprawiona msza święta, następnie po przemarszu na średzki cmentarz, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, złożyliśmy kwiaty na kwaterze Powstańców Wielkopolskich.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego
W środę 19 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.
Minął kolejny rok szkolny. Wielu za swoją rzetelną pracą zasłużyli na szczególne wyróżnienie i zostali nagrodzeni za osiągnięcia. Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ufundował nagrody dla najlepszych uczniów klas patronackich. Nagrody otrzymały: Zofia Kuźniewska z klasy 1b oraz Jagoda Świegot z klasy 2b, a wręczył je Pan dr hab. Wojciech Jóźwiak. Co roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam?”. W maju odbył się konkurs biblioteczny I like dla książki, w którym uczniowie przysyłali swoje zdjęcia i krótkie filmy mające promować czytelnictwo. Laureatkami konkursu zostały Weronika Nowak z klasy 1B oraz Jagoda Świegot z klasy 2b. Za zaangażowanie w promocję naszej szkoły wyróżniono: Wanessę
2c we Wrocławiu
Dnia 17 czerwca br., uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą panią Marzeną Wisińską- Zadrużynską i panem Tomaszem Kaczmarkiem wybrali się na wycieczkę trzydniową do Wrocławia.
Pierwszy dzień wyjazdu skupiony był wokół historycznego serca Wrocławia- Ostrowa Tumskiego, gdzie najstarsze odkryte ślady osadnictwa pochodzą z X w. Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele budowli; XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół Św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi, brama kluskowa. Kolejna atrakcją turystyczną był Most Tumski między Wyspą Piaskową a Ostrowem, na którym zakochani wieszają kłódki, symbolizujące trwałość ich miłości. Głównym punktem programu był spacer po wrocławskim Zoo, w którym znajdują się m.in. Afrykarium - unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące gatunki zamieszkujące
Czarny Ląd- od Morza Czarnego po dżunglę Kongo.
Zakończenie Roku Szkolnego 2018-2019
W środę 19 czerwca, o gdz. 10.00 w auli szkoły odbędzie uroczyste zakończenie roku szkolnego. O 9.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się nabożeństwo dla uczniów, nauczcieli, rodziców.
Konkurs Historyczny Patria Nostra
18 czerwca 2019 w Poznaniu odbyła się gala finałowa Konkursu Historycznego Patria Nostra. Zadaniem uczestników tego konkursu jest ukazanie w postaci 45 sekundowego filmu wybranego przez organizatorów wydarzenia historycznego. Liceum reprezentowała drużyna w składzie: Daniela Bukowska, Jakub Pruchniewicz, Jakub Felman. Wykonali oni film poświęcony wydarzeniom z Nowej Huty związanym z walką o budowę w tym mieście kościoła. Ponieważ Nowa Huta miała być w zamyśle władz komunistycznych wzorcowym socjalistycznym miastem dlatego też przez lata władze odmawiały zgody na budowę tam kościoła. I temu właśnie wydarzeniu poswięcony był film naszej drużyny.
Medal 100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża dla Pana T. Kaczmarka i dla LO
Na uroczystym spotkaniu z okazji 100-lecia PCK i Światowego Dnia Krwiodawcy, w piątek 14 czerwca, Pan Tomasz Kaczmarek odebrał Medal 100-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża w dowód uznania za wieloletnią aktywną działalność na rzecz rozwoju Polskiego Czerwonego Krzyża. Dzięki działalności Pana Kaczmarka, uczniów oraz absolwentów naszej szkoły, również Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich otrzymało Medal 100-lecia PCK w dowód uznania za wieloletnie efektywne wsparcie PCK. Wszystkim krwiodawcom, działającym w Szkolnym Klub Honorowych Dawców Krwi „Hemoglobinka” gratulujemy i dziękujemy za ten cenny dar życia. Przypomnijmy, że Szkolny Klub HDK działa od 1999 roku i jego członkowie oddali już 616 litrów krwi.
Na uroczystości, Pani Bogusława Deiksler – Prezes Oddziału Rejonowego PCK oraz Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Poznaniu Pani Beata Kozak- Cieszkiewic
Niemiecki inaczej
W środę 12 czerwca lekcje z języka niemieckiego odbyły się w nietypowej scenerii z nietypowym nauczycielem. Naszą szkołę odwiedził pan Maik Becker, mieszkaniec Berlina, rodzimy użytkownik języka niemieckiego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o życiu i pracy w Niemczech, porozmawiać z „nativem” po niemiecku oraz wziąć udział w grze językowej.
język polski inaczej
11 czerwca uczniowie klasy Ia oraz grupy humanistycznej z klas drugich w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM odwiedzili cerkiew w Poznaniu. Spotkanie z proboszczem ks. Pawłem Minajewem zorganizował dr hab. Wojciech Jóźwiak. Cerkiew św. Mikołaja mieści się przy ulicy Marcelińskiej. Została założona w latach dwudziestych XX wieku. Ojciec Minajew opowiedział licealistom o jej historii, tradycjach prawosławnych, różnicach między prawosławiem a kościołem rzymskokatolickim. Młodzież mogła się dowiedzieć np. jak żegnają się prawosławni a jak katolicy, w jaki sposób sprawowana jest eucharystia. Mimo upału, nikt nie czuł się znużony, o czym świadczyły liczne pytania zainteresowanych osób. Warto dodać, że cerkiew św. Mikołaja jest obok soboru katedralnego św. Aleksandra Newskiego w Łodzi drugą główną świątynią w diecezji łódzko-poznańskiej.